• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szefowie uczą się "nie zwalniać"

Szefowie uczą się "nie zwalniać"
Foto: TVN24 Foto: Utrzymać pracownika to gra warta świeczki

Dotychczas firmy, jeśli musiały oszczędzać, to przede wszystkim cięły zatrudnienie. Jednak po kilku miesiącach kryzysowego treningu trochę okrzepły i już prawie połowa zastanawia się nad rozwiązaniami, które dają im szansę na utrzymanie załogi - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Firmy w czasach spowolnienia czy kryzysu mogą zmniejszać koszty na dwa sposoby: tną zatrudnienie lub wynagrodzenia. Metoda, jaką zastosują pracodawcy, w dużej mierze zależy od dojrzałości związków zawodowych – uważa prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Szkoła przetrwania

Jednak eksperci zauważają, że firmy coraz więcej firm decyduje się nie iść na łatwiznę i szuka innych sposobów na przetrwanie ciężkich czasów. Firmy pytane przez NBP o swoje plany w tej dziedzinie przyznają, że chętniej wysyłają pracowników na przymusowe urlopy (27 proc. pytanych) czy proponują im nowe umowy (najczęściej cywilnoprawne). Co dziewiąty przedsiębiorca chce wprowadzić elastyczną organizację czasu pracy i wynagrodzenia.

– Spadek samych płac oraz płac i zatrudnienia oznacza, że firmy decydują się na zmiany sposobu organizacji pracy i wynagrodzenia, na przykład na proporcjonalne ich zmniejszanie, albo na zmianę umów z pracowniczej na taką o dzieło czy z samozatrudniającym się. Bardzo rzadko faktycznie obniżają płace bez zmiany innych warunków – uważa Adam Czerniak, ekonomista Invest-Bank SA.

Według ekspertów od zarządzania, szefowie coraz częściej zdają sobie sprawę, że utrzymanie w ciężkich czasach zespołu często opłaca się bardziej niż formowanie nowego, gdy znów przyjdzie prosperity.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane