• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szefowie JSW przekonują górników do giełdy

Szefowie JSW przekonują górników do giełdy
Foto: TVN24 Foto: Ważą się losy JSW

- Zasady prywatyzacji, zachowanie nadzoru Skarbu Państwa nad spółką i gwarancje zatrudnienia - to główne tematy negocjacji jakie trwają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej między zarządem i związkowcami. Górnicy obawiają się zwolnień i pogorszenia warunków pracy po planowanym przez Skarb Państwa wejściu spółki na giełdę.

Zgodnie z planami resortu Skarbu Państwa ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca, jednak w związku z przeciągającymi się rozmowami ze stroną społeczną związany z upublicznieniem harmonogram staje się coraz trudniejszy do realizacji. W środę, jako mediator, włączył się do rozmów wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Filary sporu

Strony sporu mają do uzgodnienia trzy kwestie: porozumienie zbiorowe dotyczące gwarancji pracowniczych, władztwa korporacyjnego nad spółką po jej upublicznieniu i przedstawienie założeń prospektu emisyjnego. Ten ostatni problem ma być dyskutowany w czwartek, kiedy na spotkanie do Katowic ma przyjechać przedstawiciel resortu Skarbu Państwa.

Wiceminister gospodarki Strzelec-Łobodzińska zapewnia, że Skarb Państwa zachowa uprawnienia właścicielskie w JSW, nawet gdyby w przyszłości (na razie Skarb Państwa na pewno zachowa 50 proc. plus jedną akcję - PAP) pozostał mniejszościowym akcjonariuszem.
- Nie ma takiej intencji, by tę barierę przy upublicznieniu czy prywatyzacji przekraczać, ale tak na przyszłość, żeby wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Myślimy, że to będzie kolejny argument, żeby uspokoić nastroje - podkreśliła.

Granica kompromisu

Prezes JSW Jarosław Zagórowski wierzy w osiągniecie kompromisu.
- Wiadomo, że są też pewne granice. To nie jest tak, że kompromis kupuje się za wszystko. Musimy patrzeć na tę firmę w perspektywie wielu lat do przodu - mówił

Szef Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski szanse na zawarcie porozumienia ocenił na 50 proc. Zarzucił pracodawcy że podczas rozmów nie przedstawia konkretów i przeciąga negocjacje.
- Uważam, że jest to nieuczciwe, bo jest to zabawa pracownikami przedsiębiorstwa, które zatrudnia ponad 22 tys. osób - powiedział.

Według nieoficjalnych informacji strony pracują w oparciu o dokument zaproponowany przez związki. Przewiduje on m.in. gwarancję zatrudnienia dla pracowników JSW na 10 lat (zarząd proponuje 5 lat) oraz utrzymanie wszystkich dotychczasowych regulacji pracowniczych do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy - prace nad nim mają być kontynuowane. Częścią porozumienia miałyby być również zapisy dotyczące uprawnień związków zawodowych w JSW.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane