• rozwiń
  • WIG20 2300.80 -0.25%
  • WIG30 2636.04 -0.35%
  • WIG 59760.85 -0.36%
  • sWIG80 11861.04 -0.15%
  • mWIG40 4006.50 -0.75%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:52

Dostosuj

Szefa Gazpromu sankcje nie dosięgną? Dzięki wpływowym znajomym

Najważniejsze osoby i firmy na które nałożono sankcje Odtwórz: Najważniejsze osoby i firmy na które nałożono sankcje
Foto: Gazprom/ TVN24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Aleksiej Miller będzie szefem Gazpromu do 2016 roku | Video: Najważniejsze osoby i firmy na które nałożono sankcje

Europejskie koncerny energetyczne wymusiły na politykach wykreślenie nazwiska szefa rosyjskiego Gazpromu Aleksieja Millera z listy przedstawicieli Rosji objętych sankcjami przez Unię Europejską - podaje w czwartek moskiewski dziennik "Wiedomosti".

Gazeta powołuje się na bankiera zaznajomionego z szefami koncernów europejskich i rosyjskich, przedstawiciela jednej z firm europejskich i na źródło zbliżone do Gazpromu. Według "Wiedomosti" wśród firm, które broniły Millera, były przedsiębiorstwa niemieckie, francuskie i włoskie.

"Listy (osób objętych sankcjami - red.) na etapie przygotowań trafiły do kompanii naftowo-gazowych. A one wymusiły na politykach w swych krajach, by Millera wykreślić z listy. Uzasadniały to faktem, że sankcje znacznie utrudnią współpracę z rosyjskim partnerem" - piszą "Wiedomosti".

"Wiele starań"

Źródło w firmie europejskiej powiedziało dziennikowi, że uchronienie Millera przed sankcjami wymagało wielu starań. - Nawet to, by władze nas usłyszały, nie było proste - powiedziało źródło.

Rzecznik francuskiej firmy Total oświadczył, że nic mu nie wiadomo, by koncern prosił któregoś z polityków o nieobejmowanie Millera sankcjami. Przedstawiciele Shella, E.On, BP, Enela i Gazpromu, a także UE, odmówili komentarzy.

Po co sankcje?

Sankcje personalne wobec szefów rosyjskich przedsiębiorstw nie mają wpływu na firmy jako takie; nie przeszkadzają w prowadzeniu z nimi rozmów i podpisywaniu umów przez europejskich czy amerykańskich partnerów - piszą "Wiedomosti". Jednak osoby objęte sankcjami mają zakaz wjazdu do UE, co odbiłoby się na współpracy.

Aleksiej Griwacz z rosyjskiej Fundacji Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego powiedział "Wiedomostiom", że większość firm europejskich próbuje teraz zrewidować swoje kontrakty z Gazpromem i prowadzi z nim intensywne rozmowy. Sankcje wobec Millera utrudniłyby je, gdyż Gazprom nie zająłby przyjaznego stanowiska, a postępowanie arbitrażowe w sprawie kontraktów zajęłoby lata - uważa Griwacz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane