• rozwiń

Szef założy ci biustonosz

Szef założy ci biustonosz
Foto: TVN24 Foto: Pracodawca założy ci biustonosz

Pracownicy są wizytówką firmy i pracodawca może wymagać od osób kontaktujących się z klientami określonego przez siebie ubioru - orzekł sąd w niemieckiej Kolonii. Wymogi mogą dotyczyć koloru damskiego stanika - oraz jego noszenia, ale już nie koloru lakieru do paznokci.

Wyrok został wydany w związku z pozwem pracowników firmy ochroniarskiej z lotniska Kolonia/Bonn, którzy uznali wymagania swego pracodawcy za zbyt wygórowane.

Sąd uznała jednak, że dopuszczalne jest wymaganie "noszenia biustonoszy albo innej bielizny", a także żądanie by bielizna była w określonym - np. białym lub beżowym - kolorze, takim, by nie prześwitywał przez wierzchni ubiór - orzekł sąd.

Natomiast pracodawca nie może nakazywać pracownicom określonego koloru lakieru do paznokci, może jednak wymagać, by paznokcie były malowane w jednolitej barwie.

Paznokcie bez znaczenia

Także noszenie peruk w pracy zostało uznane za sprawę prywatną pracowników - relacjonuje postanowienie sądu dziennik "Financial Times Deutschland". Sędziowie wskazali, że wymagania dotyczące wyglądu mogą stanowić nieproporcjonalną ingerencję w prawa osobiste pracowników, zaś jednolity wygląd personelu można osiągnąć głównie poprzez mundury.

"Kolor paznokci pracowników jest bez znaczenia" - uznał sąd. Podobnie potraktowano wymaganie, by mężczyźni nosili włosy wyłącznie w naturalnych kolorach. Za dyskryminację uznano zakaz używania tupecików przez mężczyzn. Peruka może znacząco przyczynić się do poprawy poczucia własnej wartości u ludzi, którzy cierpią z powodu utraty swych włosów - stwierdzono.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane