• rozwiń

Szef włoskiego ZUS już zarobił na emeryturę. Ma 25 etatów

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Prezes włoskiego ZUS zajmuje 25 stanowisk. Listę pełnionych przez Antonio Mastrapasqua funkcji opublikowano, gdy wszczęto śledztwo w sprawie oszustw finansowych w szpitalu, którym kieruje.

Okazało się, że 54-letni Mastrapasqua, poza funkcją prezesa włoskiego odpowiednika ZUS, pracuje także jako przewodniczący lub dyrektor wielu innych spółek i instytucji. Włoch jest specjalistą w dziedzinie matematyki finansowej.

Tysiące fałszywych dokumentów

Od 2008 roku Mastrapasqua jest prezesem INPS, włoskiego zakładu ubezpieczeń społecznych, poza tym od 2011 roku pełni także funkcję dyrektora generalnego jednego ze szpitali w Rzymie. To właśnie ta posada została objęta dochodzeniem w sprawie sfałszowania w tej placówce tysięcy dokumentów. Na ich podstawie otrzymała ona od władz regionu zwrot milionów euro za rzekomo wykonane usługi medyczne.

Prezes włoskiego ZUS jest prawdziwym rekordzistą pod względem liczby zajmowanych stanowisk. Jak zauważają włoskie media, swoimi obowiązkami mógłby podzielić się z kilkoma osobami, które nie narzekałyby na brak zajęć. Jego łączne zarobki z tego tytułu wszystkich piastowanych funkcji wynoszą 1,2 miliona euro rocznie.

Człowiek renesansu

Imponująca jest także, podkreśla prasa, wszechstronność prezesa, który zna się nie tylko na systemie emerytalnym, ale i podatkowym, nieruchomościach, autostradach, energii i bankowości oraz sporcie.

Jest na przykład wiceprezesem spółki Equitalia, zajmującej się ściąganiem zaległych podatków, menadżerem i konsultantem wielkiego włoskiego banku, zasiada w zarządzie autostrad, kieruje największą we Włoszech spółką zarządzającą nieruchomościami. Zasiada w kierownictwie spółki inżynieryjnej obecnej na rzymskich lotniskach. Na długiej liście jego stanowisk są posady w firmie organizującej kongresy w rzymskiej dzielnicy Eur, w spółce telekomunikacyjnej, a także innej, która działa we włoskim Komitecie Olimpijskim.

Najgłośniej przeciwko tej kumulacji urzędów, ról, funkcji i tytułów protestują organizacje obrony praw obywatelskich argumentując, że prezes, dyrektor, przewodniczący i kierownik Mastrapasqua uwikłany jest w liczne konflikty interesów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane