• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Szef Religia.tv z nagrodą im. Grabskiego

Szef Religia.tv z nagrodą im. Grabskiego
Foto: religia.tv Foto: Ks. Kazimierz Sowa z nagrodą

Tegoroczna nagroda Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego powędrowała do dyrektora kanału Religia.tv, ks. Kazimierza Sowy. W VIII edycji nagradzano najlepsze publikacje o tematyce ekonomicznej, które ukazały się w 2009 roku w prasie ogólnopolskiej i lokalnej (zarówno w wersji papierowej jak i w internecie) oraz audycje radiowe i programy telewizyjne.

Ks. Sowa zdobył nagrodę główną za cykl programów "Wartość to własność", emitowany na antenie Religia.tv w 2009 roku. Cykl składa się z siedmiu piętnastominutowych odcinków, poświęconych edukacji ekonomicznej. Osią było zderzenie problemów własności, wolnego rynku, etyki biznesu i najważniejszych współczesnych zjawisk społeczno–ekonomicznych ze społeczną nauką - Kościoła katolickiego, ale i innych religii. Gośćmi programu byli między innymi prof. Leszek Balcerowicz, Janusz Jankowiak i Ryszard Petru oraz prof. Michał Wojciechowski.

"Za niestandardowe podejście"

Naszym zadaniem nie było przekazanie szerokiej wiedzy ekonomicznej, ale raczej zderzenie stereotypowego myślenia o własności, wolnym rynku czy np. procesach prywatyzacyjnych z nauczaniem Kościoła, które często bywa przedstawiane jako "socjalistyczne, wrogie wolnemu rynkowi". Tymczasem, tak teologiczna jak i społeczna refleksja, nie tylko Kościoła, ale i przedstawicieli wielkich religii bardzo często wspiera idee wolności gospodarczej i podkreśla znaczenie własności. I myślę, że za to niestandardowe podejście to tematyki ekonomicznej zostaliśmy właśnie docenieni.

ks. Kazimierz Sowa

- Naszym zadaniem nie było przekazanie szerokiej wiedzy ekonomicznej, ale raczej zderzenie stereotypowego myślenia o własności, wolnym rynku czy np. procesach prywatyzacyjnych z nauczaniem Kościoła, które często bywa przedstawiane jako "socjalistyczne, wrogie wolnemu rynkowi" - mówił ks. Sowa. po odebraniu nagrody. - Tymczasem, tak teologiczna jak i społeczna refleksja, nie tylko Kościoła, ale i przedstawicieli wielkich religii bardzo często wspiera idee wolności gospodarczej i podkreśla znaczenie własności. I myślę, że za to niestandardowe podejście to tematyki ekonomicznej zostaliśmy właśnie docenieni - dodał.

Zaznaczył także, że nagroda jest dla niego tym większym zaskoczeniem, że ma "świadomość, iż wielu dziennikarzy specjalizujących się w tematyce ekonomicznej ma o wiele głębszą i bardziej specjalistyczną wiedzę".

Ks. Kazimierz Sowa jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej, Wyższej Szkoły Biznesu National Louis University w Nowym Sączu oraz wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat dziennikarz i publicysta, współpracujący z czołowymi dziennikami i tygodnikami opinii. Laureat m.in. nagrody "Ślad" im. biskupa Chrapka za "stworzenie nowoczesnego medium poświęconego religiom, kulturze i wartościom duchowym" – kanału religia.tv.


Pozostałe wyróżnienia zdobyli:

w kategorii Prasa ogólnopolska i agencje prasowe: Grzegorz Cydejko, publicysta miesięcznika "Forbes";

w kategorii Prasa regionalna i lokalna: Joanna Ćwiek z dziennika "Polska The Times - Metropolia Warszawska" za cykl wywiadów;

w kategorii Rozgłośnie radiowe: po raz drugi - Józef Manfred Wycisk z Polskiego Radia Katowice za program "Szkoła bardzo wieczorowa";

w kategorii Telewizje ogólnopolskie i regionalne: po raz drugi - Jerzy Piasny z TV Biznes Polsat, tym razem za program "Doradca Finansowy";

w kategorii Dziennikarstwo internetowe (wyróżnienie przyznane po raz pierwszy): - Krzysztof Kolany z portalu Bankier.pl.

Honorową Nagrodę Prezesa NBP otrzymał Program III Polskiego Radia za prowadzoną konsekwentnie od wielu lat edukację ekonomiczną. Szczególną rolę odegrał tu Wiktor Legowicz, autor programu "Informator Ekonomiczny".


Laureat Nagrody im. Władysława Grabskiego otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł, a wyróżnieni w konkursie - po 10 000 zł. Dziesięciu wyróżnionych dziennikarzy weźmie udział w wyjazdach studyjnych do Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane