• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szef rady nadzorczej ZUS krytykuje nowy system emerytalny

- Nowy system emerytalny jest zbyt skomplikowany - uważa przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Robert Gwiazdowski. Jego zdaniem przyszłe państwowe emerytury powinny być równe dla wszystkich, a dodatkowo każdy powinien oszczędzać indywidualnie.

Zdaniem Gwiazdowskiego przyczyną nadmiernego skomplikowania systemu emerytalnego jest zbyt duża liczba składek. - Dzisiaj mamy ich kilka, a każda liczona jest od troszeczkę innej podstawy opodatkowania - tłumaczy Gwiazdowski. Dodaje też, że taka sytuacja wymaga olbrzymich pieniądzy na system komputerowy, który policzy przyszłe emerytury.

Szef rady nadzorczej ZUS podkreśla, że przyszłe emerytury mogą być niższe niż wszyscy się spodziewają. Jego zdaniem z biegiem czasu wysokość świadczeń w stosunku do ostatniej pensji będzie malała, a nie rosła. - Żeby mieć spokojną starość trzeba się postarać o dzieci i je dobrze wychować. Po drugie trzeba się prywatnie ubezpieczyć - w myśl zasady umiesz liczyć, licz na siebie - uważa Gwiazdowski.

Gwiazdowski wskazuje też na konieczność wydłużenia wieku emerytalnego i opowiada się za wzmocnieniem kompetencji Rady Nadzorczej ZUS. Obecnie jest ona jego zdaniem "małą Komisją Trójstronną". Oprócz przedstawicieli powoływanych przez rząd, zasiadają w niej także członkowie organizacji pracodawców oraz przedstawiciele związków zawodowych i emerytów.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane