• rozwiń

Temat: Afera taśmowa w rządzie Tuska

Szef NBP wrócił do kraju. Czy Belka wyspowiada się RPP?

Jutro Marek Belka pojawi się na zaplanowanym posiedzeniu RPP Odtwórz: Jutro Marek Belka pojawi się na zaplanowanym posiedzeniu RPP
Foto: TVN24 BiŚ | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Marek Belka wrócił do kraju | Video: Jutro Marek Belka pojawi się na zaplanowanym posiedzeniu RPP

Szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka wrócił już do kraju - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy NBP Przemysław Kuk. We wtorek odbędzie się zaplanowane posiedzenie RPP, której przewodniczącym jest prezes NBP.

Rada Polityki Pieniężnej spotyka się 17 czerwca na jednodniowym posiedzeniu roboczym. Posiedzenie to odbywa się zgodnie z harmonogramem prac Rady.

RPP chce wyjaśnień

Członek Rady Elżbieta Chojna-Duch mówiła PAP w niedzielę, że RPP poruszy na tym spotkaniu kwestię opublikowanych nagrań rozmowy prezesa NBP z szefem MSW. "Rada z pewnością poruszy tę kwestię na wtorkowym posiedzeniu. W tym przykrym kontekście należą się Radzie wyjaśnienia" - powiedziała PAP Chojna-Duch.

"Wprost" ujawnił w sobotę nagranie z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł Platformie w trudnych wyborczych latach; Belka miał w zamian żądać dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. Rząd ma się nim zająć na posiedzeniu w najbliższy wtorek.

"Inicjatywa NBP"

Marek Belka w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej" mówi, że spotkanie z szefem MSW odbyło się z inicjatywy NBP. To była inicjatywa NBP i dotyczy konkretnej technicznej sprawy. NBP zamierzał wyemitować banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami i uznałem, że sprawę bezpieczeństwa obrotu gotówkowego powinien omówić z ministrem spraw wewnętrznych, by zapewnić bezpieczeństwo operacji - powiedział Belka.

Zapewnił, że rozmowa miała "luźny charakter". - W pewnym momencie zaczęliśmy się hipotetycznie zastanawiać nad możliwymi czarnymi scenariuszami. Sytuacja, którą mamy na świecie od kilku lat, pokazuje, że na takie czarne scenariusze trzeba być przygotowanym(...). Chodziło, więc o sytuację teoretyczną - czy NBP ma instrumenty do radzenia sobie z sytuację nadzwyczajną - mówił Belka "GW".

Troska?

Na pytanie jakie będą jego dalsze działania w najbliższych dniach odpowiedział: "Nie mogę tolerować sytuacji, gdy troskę o stan państwa przedstawia się, jako zamach stanu".

Premier Donald Tusk w poniedziałek o godz. 15 odniesie się do sprawy. Prokuratura zapowiedziała swoją reakcję po zapoznaniu się z całością publikacji. Niektórzy politycy opozycji mówią o komisji śledczej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane