• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Szef MFW rozstrzygnie spór NBP z rządem?

Szef MFW rozstrzygnie spór NBP z rządem?
Foto: TVN24 Foto: Dokąd trafi zysk NBP?

Do Polski przyjeżdża szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn. Spotka się m.in. z prezesem NBP Sławomirem Skrzypkiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Traf chciał, że pierwsza jego wizyta w Polsce wypada w momencie ostrego konfliktu o miliardy zysku z NBP i przedłużenie linii kredytowej MFW - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem "DGP", to może być decydujący dzień w sporze między prezesem NBP a ministrem finansów. Dzisiejsza wizyta szefa MFW Dominika Straussa-Kahna w Polsce była od dawna planowana, ale to właśnie ona może przesądzić, kto wyjdzie z niego zwycięsko.

Spór o miliardy

W konflikt na linii NBP-resort finansów chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze o 8 mld zysku NBP, które rząd chce wessać do budżetu, a czemu sprzeciwia się bank centralny. Po drugie o przedłużenie linii kredytowej MFW na zwiększenie naszych rezerw dewizowych. Rostowski za sprawą przychylnych mu członków Rady Polityki Pieniężnej może zmusić Skrzypka do przekazania zysku NBP państwu, a czuły na punkcie swojej niezależności Skrzypek może w zamian odmówić podpisu pod prośbą do MFW o przedłużenie linii kredytowej - twierdzi "DGP". Mowa tu o 20,5 mld dolarów, o które minister finansów Jacek Rostowski zabiega od kilku tygodni, tłumacząc, że Polska potrzebuje ich dla wzmocnienia naszej wiarygodności i ewentualnej ochrony przed atakiem spekulantów.

NBP zakwestionował sens wydłużenia umowy z MFW. Bank centralny stwierdził, że nie potrzebujemy już wsparcia funduszu, bo rezerwy walutowe rosną, a prognozy dla gospodarki są dobre. To zmniejsza ryzyko, więc nie ma sensu odnawiać linii kredytowej, która kosztuje nasz kraj 50 mln dolarów rocznie. Bez podpisu szefa banku centralnego Sławomira Skrzypka nie ma mowy o odnowieniu pożyczki - przypomina "DGP".

Z premierem i studentami

Strauss-Kahn spotka się dzisiaj nie tylko z Rostowskim i Skrzypkiem, ale także z premierem Donaldem Tuskiem. Szef MFW chce rozmawiać o rozwoju ekonomicznym i transformacji politycznej i ekonomicznej w ostatnim dwudziestoleciu w Europie Środkowej i Wschodniej.

Przed spotkaniem z premierem w Szkole Głównej Handlowej Kahn spotka się ze studentami. W wykładzie ma mówić m.in. o tym jaką drogę pokonały kraje naszego regionu w ciągu ostatnich 20 lat. To pierwsza wizyta w Polsce Kahna, jako dyrektora MFW. Z Polski szef Funduszu wybiera się do Rumunii.

bgr//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane