• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szef KNF chce ujawnić "grube ryby"

Szef KNF chce ujawnić "grube ryby"
Foto: TVN24 Foto: Inwestowanie powinno być bardziej przejrzyste

Inwestorzy powinni znać swoje wzajemne pozycje, bo to czyni życie rynku czytelniejszym, ukróca zapędy wielkich graczy do wykorzystywania swojej pozycji, co pozwala unikać np. tzw. fixingów cudów - uważa szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza, z którym rozmawiał "Puls Biznesu".

Giełda Papierów Wartościowych ujawnia koncentrację na rynku kontraktów terminowych na WIG20. Nie podaje jednak, czy "gruba ryba" obstawia spadki, czy wzrosty. Według zarządu giełdy, tak chce KNF.

- To, że w ogóle GPW podaje koncentrację, wynika z naszej inicjatywy - mówi Stanisław Kluza. Procedura jest taka: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego otrzymuje z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych dane o krótkich oraz długich pozycjach i przekazuje na giełdę. Nie ujawnia jej jednak.

- Tak decyzja giełdy jest zła. My jesteśmy za ujawnianiem, bo to byłoby zdecydowanie czytelniejsze dla inwestorów - dodaje Kluza.

Informacją we frywolne harce

Jako przykład, że miałoby to pozytywne skutki podaje politykę ujawniania grubych ryb na rynku kontraktów terminowych, czyli obstawiania przyszłych kursów.

- W grudniu ubiegłego roku udział jednej instytucji w otwartych krótkich pozycjach wynosił prawie połowę i to zagrażało czystości gry rynkowej. Teraz rynek otrzymał dodatkowe informacje o koncentracji i to ogranicza ryzyko harców jednego dużego gracza - mówi "PB" szef KNF.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane