• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Szef Fed: Ulgi podatkowe to za mało

Szef Fed: Ulgi podatkowe to za mało
Foto: EPA Foto: Szef Fed Ben Bernanke przestrzega amerykański rząd

- Same udogodnienia podatkowe nie wystarczą do trwałego ożywienia gospodarki USA i musi je uzupełnić dalsza pomoc dla systemu bankowego - ocenił prezes banku centralnego Stanów Zjednoczonych Ben Bernanke. Jego zdaniem, niezbędne mogą się okazać większe zasilenia kapitałowe i gwarancje bankowe - dopiero to powinno zapewnić stabilność i normalizację na rynkach kredytowych.

Bernanke zasugerował, że rząd może być zmuszony do wykupienia lub zagwarantowania złych aktywów w celu pobudzenia gospodarki. - Nieprawdopodobne jest, by działania fiskalne doprowadziły do trwałej poprawy, o ile nie będą im towarzyszyć zdecydowane posunięcia na rzecz dalszego ustabilizowania i wzmocnienia systemu finansowego - powiedział Bernanke w wystąpieniu w renomowanej brytyjskiej uczelni gospodarczej London School of Economics.

Trzy scenariusze

Było to pierwsze publiczne przemówienie programowe szefa Fed od początku grudnia ubiegłego roku.

Szef Fed zarekomendował trzy możliwe scenariusze: publiczny wykup wadliwych wierzytelności, przejęcie przez rząd części strat w zamian za dodatkowe opłaty lub gwarancje, bądź też ustanowienie i kapitalizacja tzw. złych banków, które przejmowałyby lokaty złej jakości w zamian za płynną gotówkę.

Zdaniem szefa Fed, bank centralny USA wciąż dysponuje potężnymi narzędziami wpływu na gospodarkę oraz ceny.

W 2009 r. - będzie lepiej

- Wraz z pogarszaniem się perspektyw wzrostu gospodarczego, utrzymujące się straty kredytowe i obniżki wartości lokat mogą przez pewien czas wywierać nacisk na kapitał i księgową równowagę instytucji finansowych - zaznaczył prezes Fed.

Podkreślił też, iż ma nadzieję, że najpóźniej w 2009 roku powinna nastąpić "pewna stabilizacja gospodarki". Zastrzegł jednak, że minie jeszcze jakiś czas, zanim poprawi się sytuacja na rynku pracy".

mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane