• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Szef Banku Anglii zbyt ponury?

Szef Banku Anglii zbyt ponury?
Foto: Adrian Pingstone/Wikipedia Foto: Siedziba Banku Anglii

Bankierzy i biznesmeni krytykują prywatnie prezesa banku centralnego Anglii Mervyna Kinga - napisał sobotni "The Times". Jak donosi gazeta, obawiają się, że jego czarnowidztwo podkopie kruche zaufanie do gospodarki.

W miniony czwartek na konferencji prasowej z okazji publikacji raportu Bank of England, który jest angielskim odpowiednikiem polskiego NBP, King po raz kolejny zaskoczył bankierów, gdy mówił "o niezwykle trudnych czasach" i ostrzegał, że banki pogrążają się w "systemowym kryzysie". Zaapelował do kredytodawców, by obniżyli premie dla pracowników i dywidendę dla akcjonariuszy chowając rezerwy na wypadek nieprzewidzianego scenariusza.

Wszyscy zajmujący wysokie odpowiedzialne stanowiska, nie tylko w rządzie, powinni mieć się na baczności, ponieważ słowa wyjęte z kontekstu mogą spowodować utratę zaufania

Don McCarthy, biznesmen

- Erozja zaufania, obniżka wyceny aktywów oraz trudniejsze warunki kredytowania dodatkowo szkodzą perspektywie aktywności gospodarki i będą miały wpływ na zdolność wywiązania się z zobowiązań dłużnych przez rządy, firmy i gospodarstwa domowe. To z kolei osłabi zestaw bankowych rozliczeń finansowych jeszcze bardziej. Ta spirala jest typowa dla kryzysu systemowego - stwierdził King.

Gra o zaufanie

- Trudno sobie wyobrazić prezesa Fed (amerykańskiego banku centralnego - red.) Bena Bernankego posługującego się takim tonem - cytuje "Times" anonimowo jednego z bankierów.

Inny przyznaje, że jako przewodniczący Komisji ds. Polityki Finansowej BoE, King ma za zadanie uczulać na potencjalne ryzyko dla systemu finansowego, ale jego ponure refleksje mogą umocnić obawy inwestorów i spowodować, że banki będą miały większe trudności z finansowaniem się.

Kolejny bankier, z którym rozmawiała gazeta, twierdzi, że King podchodzi do rynków finansowych jak naukowiec teoretyk i nie ma wyczucia, jaki wpływ mają jego wypowiedzi na nastroje rynku. - Jeśli celem jest podbudowanie zaufania, to nie jest to właściwe podejście - zaznaczył.

Do krytyki dołączają się także biznesmeni spoza sektora finansowego. Np. Don McCarthy, przewodniczący sieci magazynów House of Fraser uważa, że "wszyscy zajmujący wysokie odpowiedzialne stanowiska, nie tylko w rządzie, powinni mieć się na baczności, ponieważ słowa wyjęte z kontekstu mogą spowodować utratę zaufania".

Powtórka z 2008 roku?

Z ostatniego raportu BoE wynika, że system finansowy zaczyna niepokojąco przypominać sytuację z lat 2008-09, gdy Wielka Brytania była pogrążona w recesji, a rząd był zmuszony ratować i dokapitalizowywać banki nieskłonne pożyczać pieniądze sobie nawzajem.

Raport uznaje zagrożenia wywołane przez zadłużenie państw eurostrefy i złą kondycję niektórych europejskich banków za najważniejszy czynnik ryzyka dla finansowej stabilizacji w Wielkiej Brytanii.

Drukuje pieniądze

Za kadencji Kinga, BoE w drodze operacji elektronicznej, zwanej drukowaniem pieniądza (tzw. QE od Quantitative Easing) przed dwoma laty wykreował 200 mld funtów, za które wykupywał głównie obligacje banków. Obecnie jest w trakcie realizowania drugiej transzy QE o wartości 75 mld funtów, a niewykluczone, że potrzebna będzie jeszcze trzecia.

Główna stopa procentowa jest na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc. od kilkunastu miesięcy, a stopa inflacji w październiku sięgnęła 5 proc. wobec celu 2 proc. Wysoka inflacja i niskie stopy procentowe sprawiają, że realne przychody Brytyjczyków spadają, a ich oszczędności kurczą się.

Prognozy wzrostu dla brytyjskiej gospodarki na 2012 r. nie przekraczają 1 proc. (średnia oczekiwań wynosi 0,5 proc.), a niektórzy ekonomiści nie wykluczają, że może się otrzeć o recesję.

rs/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane