• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Szczurek o 800 mln zł na wojsko: nie wiedziałem, że prezydent powie to w tym momencie

Szczurek o 800 mln zł na wojsko: nie wiedziałem, że prezydent powie to w tym momencie
Foto: TVN24 BiŚ Foto: Mateusz Szczurek, minister finansów, był pytany o dodatkowe pieniądze na wojsko

- Jeżeli coś można było zarzucić panu prezydentowi podczas jego orędzia, to właśnie brak tej drugiej strony. Wydatki na wojsko, promowanie rodziny, innowacje, to są wszystko bardzo ważne rzeczy, ale jest też ta druga strona - powiedział w poniedziałek w RMF FM minister finansów Mateusz Szczurek, pytany, czy znajdzie dodatkowe 800 mln na wojsko.

Podniesienie nakładów na wojsko z 1,95 do 2 proc. PKB rocznie zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej z prezydentem USA Barackiem Obamą. Zdaniem ekspertów jest to ok. 800 mln zł.

Znaleźć, ale gdzie?

Minister Szczurek przypomniał, że Polska jest "ciągle w procedurze nadmiernego deficytu, a nawet jak nie będziemy, to logika nowej ustawy o finansach publicznych dyktuje, że jeżeli zobowiązujemy się do jakiś większych wydatków, to musimy znaleźć tę drugą stronę".

Szczurek zaznaczył, że "800 mln będzie trzeba znaleźć w innym miejscu po stronie wydatków albo też znaleźć w formie podatków taką właśnie kwotę, która sfinansuje nam zwiększone wydatki na obronę".

Minister finansów powiedział też, że o zwiększeniu wydatków na obronność rozmawiał z premierem "jeszcze nie początku marca". - O ile pamiętam - więc to nie jest żadna nowość - zaznaczył.

Mateusz Szczurek pytany, czy wiedział, że prezydent ogłosi zwiększenie wydatków na wojsko w obecności prezydenta Baracka Obamy odpowiedział: - Nie, tego nie wiedziałem, że akurat w tym momencie to powie. Ale tak jak mówię, nie jest to żadna nowość, bo od czasu wybuchu kryzysu ukraińskiego w ramach rządu rozmawiamy o tym coraz częściej - podkreślił Szczurek.

- Tu mogę już podawać: jeżeli 800 mln znajdziemy przez przesunięcie innych wydatków, to oczywiście to się stanie - powiedział minister. - Sądzę, że znajdzie się w 2015 roku - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane