• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Szczur zwolniona z ZUS za dziurę?

Szczur zwolniona z ZUS za dziurę?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Rzecznik ZUS o dymisji Marii Szczur

Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na wniosek prezesa ZUS odwołała Marię Szczur, wiceprezes do spraw finansowych Zakładu. Rada nie podała powodów dymisji, jednak nieoficjalnie mówi się, że to skutek zbytniego eksponowania w mediach niezbyt dobrego stanu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- Rada nadzorcza ZUS odwołała wczoraj panią Marię Szczur ze stanowiska członka zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. Na razie nikt inny nie został na to stanowisko powołany. Kompetencje i zadania członka zarządu ds. finansowych przejął pan prezes Sylwester Rypiński i będzie pełnił tą funkcję do czasu znalezienia innej osoby - powiedział w TVN CNBC Biznes Przemysław Przybylski rzecznik prasowy ZUS.

Zbyt konfliktowa?

- Usłyszałam, że choć nie ma zarzutów co do mojego profesjonalizmu i działalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to powinnam zostać odwołana, bo konfliktuję instytucję z instytucjami zewnętrznymi – mówi „Rzeczpospolitej” Maria Szczur. – Nie zamierzam zostać w ZUS jako pracownik – dodaje.

Usłyszałam, że choć nie ma zarzutów co do mojego profesjonalizmu i działalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to powinnam zostać odwołana, bo konfliktuję instytucję z instytucjami zewnętrznymi

szczur o zwolnienieu

Według nieoficjalnych informacji, powodem odwołania mogły być medialne wypowiedzi byłej pani wiceprezes na temat stanu finansów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie uzgadnianie z prezesem ZUS. Zdaniem profesor Marii Szczur dziura w budżecie FUS może na koniec roku osiągnąć kilku mld zł.

Będzie trudno znaleźć zastępcę

Przemysław Przybylski powiedział, że poszukiwania zastępcy trwają, ale trudno mu odpowiedzieć, kiedy ktoś nowy powołany zostanie na to stanowisko.

Według byłego prezesa ZUS Pawła Wypycha, a obecnie prezydenckiego doradcy ds. społecznych, szybkie znalezienie osoby, która zastąpi Marię Szczur może okazać się trudne, ponieważ stanowisko jest bardzo odpowiedzialne, zarządza się środkami finansowymi sięgającymi połowy budżetu państwa, a zarobki podlegają ustawie kominowej.

- To jest na pewno odpowiedzialność większa niż w jakimkolwiek polskim banku, a przypominam że ZUS jest instytucją państwową i jest tam ewidentnie kominówka. W związku z tym znalezienie osoby o odpowiednich kwalifikacjach i wiedzy, która chciałaby ponieść ciężar tej odpowiedzialności, będzie bardzo trudne - wyjaśnia Wypych.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane