• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szczęśliwy jak Polak

Szczęśliwy jak Polak
Foto: TVN CNBC Biznes / fot. sxc.hu Foto: Szczęśliwy jak Polak

Dochody Polaków rosną szybko, a ich aspiracje finansowe - jeszcze szybciej - wynika z najnowszej Diagnozy Społecznej 2009. Badania pokazują też, że w warunkach życia naszych rodzin nie ma śladu skutków kryzysu finansowego.

Diagnoza Społeczna to badanie, które od 2000 roku przeprowadzane jest przez grupę ekspertów z różnych uczelni. Jest próbą uzupełnienia diagnozy opartej na wskaźnikach instytucjonalnych o kompleksowe dane na temat gospodarstw domowych oraz postaw, stanu ducha i zachowań osób tworzących te gospodarstwa.

Coraz lepiej

Z wyników najnowszego badania wynika, że w tym roku poprawiła się większość wskaźników: dobrobytu, samopoczucia, stanu zdrowia, spadło nasilenie stresu życiowego, wzrosło zadowolenie z większości ważnych dla obywateli spraw. Zmniejszyło się jedynie zaufanie do instytucji finansowych.

Diagnoza pokazuje też, że jesteśmy coraz zamożniejsi. Średni dochód na rękę w marcu 2009 roku w przeliczeniu na osobę wyniósł 1159 zł i w ciągu dwóch lat wzrósł o 1/6 (dokładnie o 16 proc.) W dodatku w ciągu ostatnich dwóch lat aż 43 proc. badanych zarobiło więcej, niż się spodziewało.

Mimo to 28 proc. gospodarstw twierdziło, że ich stałe dochody nie pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb. Jednak od marca 2007 roku odsetek ten spadł o ponad pięć punktów procentowych i jest najniższy od początku transformacji. W stosunku do 1993 roku to spadek dwuipółkrotny.

Mapa szczęścia

Jesteśmy tak szczęśliwi, jak wyznacza to nasze miejsce na mapie. Jesteśmy między najszczęśliwszą Skandynawią i najmniej szczęśliwym basenem Morza Śródziemnego

czapiński o diagnozie

Badanie pokazuje także, że w Polsce najbardziej szczęśliwi są mieszkańcy Opola i Warszawy. Tam zanotowano najwyższy wskaźnik jakości życia. Według badań przeprowadzonych w marcu na grupie ponad 12 300 gospodarstw domowych - najmniej szcześliwi są mieszkańcy Szczecina, Tych i Radomia.

A jak wyglądamy na tle reszty Europy? - Jesteśmy tak szczęśliwi, jak wyznacza to nasze miejsce na mapie. Jesteśmy między najszczęśliwszą Skandynawią i najmniej szczęśliwym basenem Morza Śródziemnego - mówi prof. Janusz Czapiński, z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z autorów Diagnozy.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane