• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szczera spowiedź bankiera: Wyciskamy kasę z "muppetów"

Szczera spowiedź bankiera: 
 Wyciskamy kasę z "muppetów"
Foto: Wikipedia/Laslovarga CC-BY-SA Foto: Spowiedź bankiera Goldman Sachs

Greg Smith, jeden z dyrektorów w amerykańskim banku Goldman Sachs wybrał nietypowy sposób na odejście z firmy. Swoją rezygnację ogłosił dziś w artykule opublikowanym na łamach "New York Timesa". Przy okazji opisał kulisy pracy w firmie i oskarżył, że największy bank inwestycyjny na świecie stał się maszynką do wyciskania pieniędzy z klientów, których potocznie nazywa się "muppetami".

Smith - jak sam pisze - pracę w Goldman Sachs rozpoczął zaraz po studiach. Przepracował w firmie 12 lat, w trakcie których zarządzał portfelami inwestycyjnymi klientów, które łącznie były warte ponad miliard dolarów. Do dziś był dyrektorem zarządzającym banku i szefem działu instrumentów pochodnych na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

Jak pisze, odchodzi z pracy, bo atmosfera w firmie jest tak "destrukcyjna i toksyczna, jak jeszcze nigdy nie była", a "chciwość zabija jej kulturę". "Firma tak dalece różni się od tej, do której przychodziłem prosto z college'u, że nie mogę się z nią dłużej identyfikować. Nie jestem już dumny, straciłem wiarę. (...) Nie mogę patrzeć w oczy młodym ludziom i przekonywać ich, jakie to fantastyczne miejsce do pracy" - tłumaczy Smith.

Lista grzechów

Dalej wylicza długą listę grzechów pracowników banku. Jak pisze, w ostatnich latach przestał się liczyć interes klienta - ważny jest jedynie zysk samego banku. Dlatego - jak pisze Smith - awans dostają np. osoby, które potrafią przekonać klientów np. do zakupu aktywów, których chce pozbyć się Goldman Sachs, ponieważ nie widzi możliwości zarobienia na nich. "Wielokrotnie brałem udział w spotkaniach, gdzie nawet minuta nie była poświęcona temu, jak pomóc klientom. Zamiast tego dyskutowano, jak wycisnąć z nich jak najwięcej pieniędzy" - opisuje. I dodaje, że w firmie klientów nazywało się "muppetami", często nawet w wewnętrznej korespondencji.

Smith zauważa też, że takie zachowanie doświadczonych pracowników demoralizuje początkujących analityków banku. "Wyobraźcie sobie młodszego analityka siedzącego cicho w kącie i słuchającego o muppetach i wyłupianiu oczu klientom. Nie trzeba być naukowcem, by wiedzieć, że nie zrobi to z niego modelowego obywatela".

Wyobraźcie sobie młodszego analityka siedzącego cicho w kącie i słuchającego o muppetach i wyłupianiu oczu klientom. Nie trzeba być naukowcem, by wiedzieć, że nie zrobi to z niego modelowego obywatela

Greg Smith

Smith twierdzi też, że upadek moralny i brak szacunku dla klientów to jedno z największych zagrożeń dla istnienia całego Goldman Sachs. "Bez klientów nie zarobicie pieniędzy. Co więcej, przestaniecie istnieć" - przestrzega swojego - byłego już - pracodawcę.

Bank odpowiada

List Smitha odbił się szerokim echem za oceanem i wywołał lawinę komentarzy. Goldman Sachs jest dziś jednym z najszybciej zyskujących na popularności tematów na Twitterze.

Zareagował też oczywiście sam bank. - Nie zgadzamy się z opiniami przedstawionymi w artykule, które - w naszej ocenie - nie odzwierciedlają sposobu, w jaki prowadzimy firmę - powiedziała rzeczniczka Goldman Sachs cytowana przez "Wall Street Journal". - Odnosimy sukces jedynie wówczas, gdy sukces odnoszą nasi klienci. To podstawowa zasada, która leży w sercu naszego postępowania - dodała.

"WSJ" przytacza też wypowiedź pragnącego zachować anonimowość pracownika banku, który twierdzi, że Smith nie był w banku nikim ważnym i wcale nie zajmował wysokiego stanowiska, a dział którego był dyrektorem, składał się jedynie z jego samego.

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane