• rozwiń
  • WIG20 2194.55 -0.47%
  • WIG30 2494.28 -0.46%
  • WIG 58030.58 -0.46%
  • sWIG80 11615.95 -0.11%
  • mWIG40 3806.61 -0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:21

Dostosuj

Szczegóły reprywatyzacji w czerwcu

Szczegóły reprywatyzacji w czerwcu
Foto: TVN24 Foto: W czerwcu zostaną przedstawione założenia do ustawy reprywatyzacyjnej

Szacujemy wartość majątku, który został zabrany, analizujemy możliwości Skarbu Państwa. W czerwcu przedstawimy założenia do ustawy reprywatyzacyjnej i rząd przyjmie kilkuwariantowe rozwiązania - zapowiedział Aleksander Grad.

W ogóle nie mówimy o procentach. Szacujemy wartość majątku, który został zabrany, analizujemy możliwości Skarbu Państwa. W czerwcu przedstawimy założenia do ustawy i rząd przyjmie kilkuwariantowe rozwiązania.

grad3

Minister skarbu przyznał, że jest zwolennikiem oddawania gotówki w zamian za znacjonalizowane mienie. - Ale są takie przypadki, kiedy można również zwrócić w naturze - zaznaczył Grad.

Dodał, że najpierw muszą być przeanalizowane "zdolności finansowe państwa, jak w czasie rozłożyć zwrot za znacjonalizowane mienie, jakie to mogą być ostatecznie kwoty i jaki to może być procent wartości mienia, które zostało znacjonalizowane".

Rząd pracuje nad reprywatyzacją

Rząd kończy prace nad ustawą reprywatyzacyjną, która będzie gwarantowała "ograniczoną i rozciągniętą w czasie" rekompensatę dla obywateli polskich za utracone mienie. (...) Ustawa nie będzie nikogo różnicować ze względu na pochodzenie.

tusk

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że rząd kończy prace nad ustawą reprywatyzacyjną, która będzie gwarantowała "ograniczoną i rozciągniętą w czasie" rekompensatę dla obywateli polskich za utracone mienie. Zapewnił, że ustawa nie będzie nikogo różnicować ze względu na pochodzenie.

Brak ustawy działa na szkodę państwa

Z kolei w lutym Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat przebiegu reprywatyzacji w latach 1990-2006. NIK stwierdziła, że do tej pory skala roszczeń reprywatyzacyjnych nie została określona przez administrację państwową z odpowiednią starannością. Nie podano liczby osób domagających się reprywatyzacji ani wartości potencjalnych roszczeń.

W uzasadnieniu do projektu ustawy reprywatyzacyjnej, opracowanej przez rząd Belki, wartość roszczeń szacowano na 60 mld. Jednak w opinii NIK tych danych nie da się zweryfikować. Ponadto - według NIK - brak rozwiązań ustawowych działa na niekorzyść państwa.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane