• rozwiń
  • WIG20 2241.26 +0.26%
  • WIG30 2537.87 +0.23%
  • WIG 58894.14 +0.13%
  • sWIG80 11584.50 +0.11%
  • mWIG40 3753.93 -0.13%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:45

Dostosuj

"Szczegóły podamy we wtorek prezesom"

"Szczegóły podamy we wtorek prezesom"
Foto: TVN24 Foto: Na poniedziałkowej konferencji zabrakło szczegółów

Czym jest zapowiadany przez NBP i Związek Banków Polskich "pakiet zaufania" skierowany do sektora bankowego? Wciąż wiemy mało. Wbrew zapowiedziom pomysłodawcy w poniedziałek ograniczyli się jedynie do przedstawienia ogólników dotyczących pomocy bankom.

- Na chwilę obecną plan zawiera cztery elementy. Chodzi o to, by przezwyciężyć niczym nie uzasadniony brak zaufania między bankami - unikał szczegółów prezes NBP.

W konferencji wzięli udział prezes NBP Sławomir Skrzypek i szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. - Myślę, że dla państwa informacje, które przedstawiliśmy są wystarczająco szczegółowe - odparł dziennikarzom pytany o szczegóły Sławomir Skrzypek.

Jak dodał, bliższe informacje dotyczące szumnie zapowiadanego "Pakietu zaufania" zostaną przedstawione prezesom polskich banków podczas wtorkowego spotkania o godz. 12. Tymczasem wcześniej zapowiadano, że zostaną ujawnione właśnie rano.

CZYTAJ WIĘCEJ: NBP SZYKUJE "PLAN ZAUFANIA"

Na razie wiadomo, że pakiet składa się z czterech elementów, a w razie konieczności będzie rozbudowywany. - Pakiet zaufania będzie sukcesywnie uzupełniany o instrumenty, które wymagają decyzji Rady Polityki Pieniężnej i operacji z podmiotami zewnętrznymi - tłumaczył Skrzypek.

"Wpłynąć na wzrost zaufania"

NBP zapowiada działania na rzecz animacji rynku banków. - Będziemy wpływać na wzrost zaufania między bankami. To jedyny problem, jaki w tej chwili widzimy - mówił Skrzypek. - Ten brak zaufania jest bezzasadnie importowany z zagranicy - dodał.

Zdaniem prezesa NBP, kolejnym potencjalnym problemem polskich banków może być chwilowy brak płynności finansowej. - Nie jest to problem płynności złotych w systemie - zastrzegł Skrzypek. - Potencjalny problem może się pojawić w relacji między poszczególnymi bankami. NBP jest przygotowany na okresowe zasilenie borykających się z problemami finansowymi banków.

"Mówimy z podniesionym czołem"

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewniał z kolei, że kondycja sektora bankowego w Polsce jest zadowalająca. - Mówimy z podniesionym czołem. Sytuacja banków jest dobra i stabilna. Nie ma problemów z wypłacaniem. Nasz system jest bezpieczny - przekonywał Pietraszkiewicz.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane