• rozwiń
  • WIG20 2167.02 +0.51%
  • WIG30 2454.24 +0.50%
  • WIG 57100.89 +0.36%
  • sWIG80 11463.18 -0.23%
  • mWIG40 3652.37 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:31

Dostosuj

Szara strefa do wybielenia. Trybunał: trzeba doprecyzować przepisy

Szara strefa do wybielenia. Trybunał: trzeba doprecyzować przepisy
Foto: Fakty TVN Foto: Szara strefa to głównie budowlańcy, korepetytorzy, nianie i sprzątaczki

Dotychczasowy sposób szacowania ukrytego dochodu jest niezgodny z konstytucją - oznajmił Trybunał Konstytucyjny i nakazał posłom doprecyzować przepisy. Dotyczy to też braku terminu, po którym utajnienie dochodów się przedawnia.

Obecne prawo stanowi, że jeśli ktoś zarabia nieopodatkowane pieniądze, a fiskus namierzy taką osobę, to będzie ona musiała zwrócić państwu aż 75 proc. swoich dochodów.Jak tłumaczy Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi, w takich sytuacjach urząd szacuje jakiej wysokości dochód został utajniony i nakłada na niego podatek należny do zapłaty.

Czas doprecyzować przepisy

W związku z zaskarżeniem tego sposobu rozliczania do Trybunału Konstytucyjnego w ubiegły czwartek sędziowie orzekli, że przepis dający fiskusowi prawo szacowania dochodów na podstawie czyjegoś majątku i wydatków należy jednak doprecyzować.

Trybunał uznał, że przepisy dotyczące obliczania wysokości nieujawnionego dochodu są nieprecyzyjne i w ustawie brakuje okresu, po którym nieujawnianie dochodów uległoby przedawnieniu.Natomiast sama wysokość i słuszność nakładania najwyższego, bo 75-procentowego podatku nie budzą żadnych wątpliwości.

Sędziowie dali posłom półtora roku na doprecyzowanie, w jaki sposób urzędnicy mają wyliczać ukryty dochód podatnika.

Ponad 200 miliardów utajnionych dochodów

Zmiany w prawie podatkowym będą konieczne, bo to dla fiskusa jedyna szansa, by skutecznie i bez zaskarżeń ściągać podatki z szarej strefy. Dotyczy to przede wszystkim pracowników branży budowlanej, korepetytorów, niań i sprzątaczek.

Według Dziennika Gazety Prawnej rocznie przed urzędami skarbowymi ukrywamy 209 miliardów złotych dochodów. Dotyczy to ponad miliona podatników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane