• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Cypr szuka ratunku w Brukseli

"Sytuacja opanowana". Cypr nie zamierza opuścić strefy euro

Foto: EPA Foto: Wszyscy zadowoleni?

Cypr nie ma zamiaru opuszczać wspólnej waluty europejskiej - oświadczył prezydent tego kraju Nikos Anastasiadis, zapewniając rodaków, że sytuacja jest opanowana. - W żadnym wypadku nie będziemy eksperymentować z przyszłością naszego kraju - dodał.

W przypadku Cypru Unia Europejska zdecydowała się na bezprecedensowe rozwiązanie, zmuszając deponentów do poniesienia części kosztów planu ratunkowego, mającego ratować ten kraj przed bankructwem.

Anastasiadis skrytykował partnerów w strefie euro, zarzucając im postawienie "bezprecedensowych żądań, które zmusiły Cypr, by stał się eksperymentem" - odnotowuje Reuters.

"Sytuacja opanowana"

- Zapobiegliśmy ryzyku bankructwa. Sytuacja, mimo całego tragizmu, jest opanowana - zapewniał jednocześnie cypryjski prezydent.

Dzięki porozumieniu zawartemu w Brukseli Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Warunkiem uzyskania przez Cypr pomocy jest też udział posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro w kosztach ratowania kraju przed bankructwem. Wielu komentatorów przewiduje, że obciążenie posiadaczy kont może spowodować ucieczkę kapitałów z Cypru.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane