• rozwiń
  • WIG20 2322.85 -0.10%
  • WIG30 2668.33 -0.05%
  • WIG 59869.46 -0.11%
  • sWIG80 11584.38 -0.50%
  • mWIG40 4057.74 -0.17%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:33

Dostosuj

Sypie się atomowy projekt Ignaliny?

Sypie się atomowy projekt Ignaliny?
Foto: Archiwum TVN24 Foto: Ignalina powinna zostać niedługo zamknięta, ale budowa nowej wciąż niepewna

- Koncentrowanie uwagi na budowie elektrowni atomowej w Ignalinie na Litwie to strata czasu - oznajmił premier Estonii Andrus Ansip . Według jego słów, Estonia powinna wybudować własną siłownię. Dotąd kraj ten uczestniczył w projekcie czterech krajów, planujących wspólną inwestycję w litewskiej Ignalinie.

- Sądzę, że Estonia powinna mieć własną siłownię (...). Zmarnowaliśmy zbyt dużo czasu z projektem ignalińskim - taką wypowiedź estońskiego premiera cytuje litewska agencja ELTA.

Dotychczas estoński rząd popierał projekt trzech państw bałtyckich i Polski budowy elektrowni na Litwie w miejscu zamykanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej.

Przywódcy Estonii krytykują projekt ignaliński za brak jasności i opieszałość w jego realizacji. O projekcie i potrzebie jego realizacji mówi się już od ponad trzech lat, jednak sprawy nie posuwają się do przodu.

Dziennik "International Herald Tribune" napisał niedawno, że z powodu braku porozumienia w kwestii podziału akcji przyszłej elektrowni między Litwą, Łotwą, Estonią i Polską, a także braku konkretów w sprawie podziału mocy siłowni, projekt budowy wspólnej elektrowni upadł, a litewski rząd zamierza budować siłownię samodzielnie.

Władze litewskiego inwestora narodowego LEO LT, którego zadaniem jest m.in. wybudowanie siłowni w miejsce zamykanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, nie potwierdzają informacji o fiasku litewsko-polsko-łotewsko-estońskiego projektu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane