• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Świętokrzyska owca też z dopłatą

Świętokrzyska owca też z dopłatą
Foto: sxc.hu Foto: Należy się po 30 euro na owczą głowę

Równowartość 30 euro na każdą owcę - taką unijną dopłatę będą mogli dostać hodowcy także z województwa świętokrzyskiego. Urzędnicy ministerstwa rolnictwa po protestach owczarzy uznali, że Góry Świętokrzyskie to też góry, co umożliwia wypłatę pieniędzy. Ich decyzję musi jednak jeszcze zatwierdzić Bruksela.

Ministerialni urzędnicy zaliczyli region świętokrzyski do obszarów górskich. Owczarze ze świętokrzyskiego dopominali się o to od lat, bo dotychczasowa ministerialna definicja dotychczas wykluczała ich z unijnego wsparcia dla hodowli tych zwierząt. Dopłaty mieli hodowcy z województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Góry Świętokrzyskie, choć najstarsze w sensie geologicznym, to w urzędniczym górami nie były. Zmieniło się to dopiero po nagłośnieniu sprawy przez media. Mówiły o tym m.in. Fakty TVN.

Żeby dopłaty stały się możliwe decyzję polskiego ministerstwa rolnictwa musi jeszcze zaakceptować Komisja Europejska.

Hodowcy będą mogli otrzymać co roku równowartość 30 euro na każdą owcę, pod warunkiem, że w stadzie będzie minimum 10 zwierząt.

- To bardzo duża pomoc - cieszy się dyrektor Świętokrzyskiego Związku Hodowców Kóz i Owiec Tadeusz Karwata. Jak dodał w rozmowie z Radiem Kielce, możliwość otrzymania dopłat powinna zwiększyć zainteresowanie rolników hodowlą tych zwierząt. W świętokrzyskiem jest w sumie około 300 hodowców owiec, najwięcej w powiecie kieleckim.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane