• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Święte krowy" z podwyżkami

"Święte krowy" z podwyżkami
Foto: Archiwum TVN24 Foto: Państwowi urzędnicy ani myślą rezygnować z podwyżek

Najwyżsi urzędnicy i parlamentarzyści cierpią w kryzysie - premier zdecydował, że zabierze im pieniądze. Inaczej sprawa wygląda w państwowych instytucjach, które same ustalają sobie limit wydatków. Tam pensje rosną w szybkim tempie.

Jak ocenia "Rzeczpospolita", urzędniczych zarobków nie zatrzymają kłopoty z budżetem. Premier na państwowe instytucje nie ma bowiem żadnego wpływu.

Nie ma zaciskania pasa

Od początku roku wiele firm musi się nagłowić, co zrobić, by przetrwać ciężkie czasy. Tymczasem instytucje takie jak IPN, NIK czy Sąd Najwyższy podniosły już pensje o ok. 4 proc.

Suma może nie wydaje się zawrotna - wypada to średnio na osobę niespełna 200 zł miesięcznie, to jednak w skali całego budżetu podwyżki pochłonęły prawie 2,4 mld zł - wylicza "Rzeczpospolita".

Pieniążki przeszły bokiem

Jak pisze gazeta, udało się uratować tylko część z tej kwoty - nie wydano np. około 215 mln zł na wyższe pensje dla parlamentarzystów.

– W styczniu wypłacono nam większe pieniądze, ale zaraz potem premier powiedział, że to niewłaściwe, i podwyżki cofnięto – mówi Jan Łopata z PSL, który uważa, że pracownicy innych państwowych instytucji również powinni z podwyżek zrezygnować. Podobnie jak zrobili to najwyżsi urzędnicy państwowi – od podsekretarza stanu do premiera i prezydenta.

Instytucje państwowe ani myślą jednak ze swoich przywilejów rezygnować, a ich pracownicy są nawet zdziwieni, że ktokolwiek o to pyta - pisze "Rzeczpospolita"

kj/iga/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane