• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Święta będą tańsze

Święta będą tańsze
Foto: TVN24 Foto: Za świąteczne zakupy zapłacimy mniej

W dyskontach ciągle najtaniej, a w dodatku - co ważne dla klientów - ceny żywności nadal spadają. Ta tendencja utrzyma się co najmniej do połowy roku. Oznacza to, że za świąteczne zakupy zapłacimy mniej niż przed Bożym Narodzeniem - donosi "Rzeczpospolita".

Tend spadkowy cen żywności - zdaniem analityków - potrwa przynajmniej do połowy roku. W drugim półroczu - wraz z lepszą koniunkturą w handlu - ceny prawdopodobnie zaczną rosnąć.

Na razie jednak "świąteczny koszyk" będzie nas znacznie tańszy niż w grudniu. W ostatnim kwartale ceny spadły średnio o 2 proc. – wynika z badania cen 20 produktów spożywczych przeprowadzanego przez firmę Nielsen dla "Rzeczpospolitej".

Przecena - koło ratunkowe handlowców

Obniżki cen w dyskontach to wynik m.in. oszczędności Polaków. – Konsumenci ograniczają zakupy, więc sklepy pozostają z nadmiernymi zapasami. Aby przyspieszyć ich rotację, ratują się przecenami. A ponieważ najsilniejszą presję na krótkoterminowe wyniki odczuwają sieci wielkopowierzchniowe, właśnie tam głównie widać spadek cen – komentuje starszy konsultant z Roland Berger Strategy Consultants, Grzegorz Łaptaś.

To nie jedyny powód. - Umocnił się także złoty, co się przekłada na niższe ceny importowanych towarów czy komponentów – dodaje prezes Alma Market, Jerzy Mazgaj. Część analityków uważa, że na niższe obroty w handlu wpływ miała również wyjątkowo ostra tegoroczna zima.

W sklepikach drożej i drożej

W odróżnieniu od dużych sieci dyskontowych, gdzie w ostatnim kwartale ceny spadły o 1,5 proc., drożej jest tylko w najmniejszych sklepach spożywczych. Za te same 20 produktów w dyskoncie trzeba zapłacić 86,2 zł, podczas gdy w osiedlowym sklepiku - prawie 30 proc. więcej.

Co więcej - w ostatnim okresie ceny wzrosły tam o ponad 1 proc. Dlatego liczba klientów małych sklepów spożywczych stale spada.

mon/ ola

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane