• rozwiń

Świat nie chce komputerów

Świat nie chce komputerów
Foto: sxc.hu Foto: Świat nie potrzebuje już procesorów?

Radykalnie zwalania rynek informatyczny. W IV kwartale na całym świecie sprzedano tylko 1 procent komputerów więcej niż rok wcześniej. Firma Intel - potentat na rynku procesorów - zanotowała spadek zysku o 90 procent.

Jak obliczyła firma analityczna Gartner, w czwartym kwartale na świecie nabywców znalazło ponad 78 milionów pecetów - dokładnie o 1,1 procent więcej niż rok wcześniej. To najniższy wzrost od 6 lat.

Najlepiej sprzedawały się małe przenośne komputery - mininotebooki.

W kryzysie świat oszczędza na komputerach

Najwięcej maszyn sprzedał w tym czasie Hewlett-Packard - 15 milionów sztuk. To o 3,5 procent więcej niż rok wcześniej. Mniej - ponad 10 milionów maszyn - sprzedał amerykański Dell. Dla tej firmy oznacza to blisko 6-procentowy spadek sprzedaży. Trzeci był Acer - z niespełna 10 milionami komputerów i aż 30-procentowym wzrostem. Następne były chińskie Lenovo - ze spadkiem o ponad 4 procent, i japońska Toshiba - ze wzrostem sprzedaży o prawie 1/5.

Intel odczuwa skutki

Słaba sprzedaż komputerów odbiła się na wynikach głównego producenta procesorów - firmy Intel. Jej zyski za ostatnie trzy miesiące zeszłego roku spadły o 90 procent w porównaniu z rokiem 2007: z 3,3 miliarda dolarów do 234 milionów.

Sprzedaż w tym okresie spadła o 23 procent i jej wartość wyniosła 8,2 milarda dolarów. Prognozy na 2009 rok są jeszcze gorsze: w pierwszym kwartale sprzedaż układów Intela ma wynieść ok. 7 miliardów dolarów.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane