• rozwiń
  • WIG20 2154.02 +0.26%
  • WIG30 2438.95 +0.30%
  • WIG 56736.16 +0.16%
  • sWIG80 11449.09 -0.25%
  • mWIG40 3616.70 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:21

Dostosuj

Surowe kary za przeciek ws. PGNiG

Surowe kary za przeciek ws. PGNiG
Foto: TVN24.pl Foto: To było największe śledztwo na polskim rynku papierów wartościowych

Komisja Nadzoru Finansowego skreśliła z listy dwóch doradców inwestycyjnych i zawiesiła maklera papierów wartościowych. Chodzi o sprawę sprzed dwóch lat, dotyczącą informacji poufnej na temat PGNiG.

6 sierpnia 2008 roku, na tydzień przed ogłoszeniem wyników PGNiG za II kwartał doradcy mieli wykorzystać tajną informację o gorszych od oczekiwań wynikach spółki i zalecić klientom sprzedaż akcji.

Komisja jednogłośnie skreśliła z listy doradców inwestycyjnych z Millenium TFI i BRE Wealth Management oraz zawiesiła na rok uprawnienia zamieszanego w tę samą sprawę maklera z DI BRE.

Przed podjęciem decyzji KNF przesłuchała przedstawicieli firm sprzedających akcje PGNiG 6 sierpnia 2008 r., dotarła teź do kopii poczty elektronicznej oraz billingów rozmów telefonicznych. Teraz sprawą zajmie się prokuratura.

Rozeszła się zła wieść

Jeden z pracowników Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, odpowiedzialny za relacje z inwestorami finansowymi, na tydzień przed oficjalną publikacją ujawnił jednemu z analityków poufną informację. Chodziło o to, że wyniki koncernu za II kwartał 2008 roku będą zdecydowanie gorsze, niż wcześniej oczekiwano.

Poufna wiadomość szybko rozeszła się wśród dużych instytucji finansowych. Zdaniem prokuratury, wykorzystały ją m.in. ING i PZU. Już w przed rokiem rzecznik KNF ujawnił, że komisja zna cały łańcuszek osób, które przekazywały sobie tę informację - i ma na to twarde dowody.

Po otrzymaniu informacji, inwestorzy natychmiast zaczęli składać zlecenia sprzedaży akcji, które spowodowały spadek kursu akcji PGNiG na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych aż o 7,73 proc.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane