• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Sugestia od wierzycieli dla Greków: Pracujcie też w soboty

Foto: EPA Foto: W Atenach niemal codziennie odbywają się jakieś protesty

Wierzyciele Grecji przesłali rządowi w Atenach dokument z szeregiem poufnych sugestii dotyczących poprawy finansów państwa. Jednym z nich jest zezwolenie na sześciodniowy tydzień pracy - podaje BBC.

Lista niejawnych propozycji miała zostać przesłana do Aten jako zestaw dodatkowych "sugestii". Nie zostały one zawarte w oficjalnym porozumieniu, na podstawie którego udzielono Grecji pomocy finansowej.

Więcej wyrzeczeń

Grecki rząd formalnie nie musi ich wprowadzać, na co zapewne nie ma ochoty. Zmiany sugerowane przez wierzycieli zapewne wywołałyby znaczny opór greckiego społeczeństwa, które już teraz ledwo toleruje liczne wyrzeczenia.

W skrócie: UE, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy proponują rządowi w Atenach, aby zderegulował rynek pracy i "uelastycznił" prawo pracy. Chodzi między innymi o ustalenie jednej ogólnokrajowej płacy minimalnej, zredukowanie obowiązkowego wypoczynku w ciągu doby do 11 godzin, zlikwidowanie minimalnych i maksymalnych przerw pomiędzy poranną i wieczorną zmianą, zezwolenie na sześciodniowy tydzień pracy i inne pomniejsze zmiany.

Tego rodzaju modyfikacje prawa pracy mają uelastycznić grecki rynek pracy i zwiększyć przychody budżetu, który ciągle jest w dramatycznym stanie. Grecja potrzebuje obecnie około 31,5 miliarda euro, aby pozostać wypłacalną. Pomoc w postaci 33,5 miliarda euro od Troiki oczekuje na wprowadzenie przez rząd w Atenach wymaganych reform.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane