• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Studiuj u nas, a dostaniesz laptopa

Studiuj u nas, a dostaniesz laptopa
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jak prywatne uczelnie kuszą przyszłych studentów?

Superman czy atrakcyjna modelka na plakacie już nie pomogą - w walce o studenta prywatne uczelnie oferują kandydatom zniżki lub kosztowne prezenty: laptopy, a nawet wycieczki zagraniczne. A wszystko dlatego, że szkołom zaczyna doskwierać demograficzny niż z lat dziewięćdziesiątych.

Prywatne szkoły prześcigają się w promocjach, by przyciągnąć jak najwięcej klientów-studentów. Skąd ta determinacja? Do szkół wyższych dociera niż demograficzny, a wraz z nim zaczyna ostra walka o pieniądze.

Czym kuszą uczelnie?

Jedna ze szkół w Białymstoku kusi hasłem reklamowym "Studiuj bez opłat". Co się za tym kryje? Jak tłumaczy prof. Jerzy Kopania, rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku, chodzi o informacje o programie stypendium, niezależnego od systemu państwowego. Inna uczelnia oferuje komputer gratis - stawia jednak pewne warunki. Np. odejście z uczelni wiąże się z koniecznością zwrotu laptopa.

Pomysłów na przyciągnięcie młodych ludzi prywatnym uczelniom nie brakuje. Np. Warszawska Wyższa Szkoła Ekonomiczna im. E. Wiszniewskiego oferuje dwa bony o równowartości czesnego dla studenta, który przyprowadzi kolegę, który również zdecyduje się studiować w tej szkole.

To jeszcze nie koniec pomysłowości uczelni. Np. Policealne Studium Ratownictwa Medycznego we Wrocławiu proponuje zniżki dla tych, którzy przejdą do tej szkoły z innej.

Do szkół wkracza niż

Konkurencja jest ostra, bo liczba studentów od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie, a nowe uczelnie wyrastają jak grzyby po deszczu. Ale prawdziwa walka dopiero przed nimi - do szkół wyższych trafia pokolenie z lat dziewięćdziesiątych, które rozpoczęło falę niżu demograficznego.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane