• rozwiń
  • WIG20 2256.64 +0.05%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:01

Dostosuj

Studenci pokazują puste kieszenie

Studenci pokazują puste kieszenie
Foto: TVN24 Foto: Studenci protestują przeciwko opłatom za studia

Studenci sprzeciwiają się pomysłowi rektorów, by od 2015 r. część kosztów studiów pokrywali z własnej kieszeni. - Pieniędzy nie należy szukać w kieszeniach potencjalnych studentów, bo ich tam nie ma - uważa pełnomocnik skupieni w inicjatywie "Stop Płatnym Studiom", Marcin Mastalerek.

Pomysł płatnych studiów zgłosiły Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich i Fundacja Rektorów Polskich. Wprowadzenie "zasady częściowej odpłatności za studia stacjonarne w uczelniach publicznych" zakłada projekt "Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego: 2010-2020", zaprezentowany w środę w południe w czasie konferencji na Uniwersytecie Warszawskim.

Zdaniem studentów, propozycja ta nie tylko nie uzdrowi finansów uczelni, ale przede wszystkim uniemożliwi studiowanie osobom dojeżdżającym na studia z mniejszych miejscowości. Trudności z finansowaniem studiów mogą okazać się szlabanem także dla osób z rodzin niezamożnych.

"Tak nie zbudujemy innowacyjnej gospodarki"

Według studentów, opłaty za studia zaszkodzą rozwojowi polskiej nauki. - W taki sposób nie zbudujemy innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy – mówi Marcin Mastalerek.

Studenci podkreślają, że smutne jest to, iż pomysł płatnych studiów wychodzi ze środowiska akademickiego. Mają jednak nadzieję, że jest to głos tylko rektorów, a nie całego środowiska akademickiego. Komitet „Stop Płatnym Studiom” uzyskał już poparcie kilkunastu samorządów uczelnianych.

mon/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane