• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Strefy ekonomiczne będą działać 6 lat dłużej

Strefy ekonomiczne będą działać 6 lat dłużej
Foto: Krakowski Park Technologiczny Foto: Specjalna strefa ekonomiczna w Czyżynach

Rząd chce, by specjalne strefy ekonomiczne mogły funkcjonować do 2026 roku, czyli o sześć lat dłużej, niż planowano. Ma się to przełożyć na nowe inwestycje i miejsca pracy. O wydłużeniu funkcjonowania stref premier Donald Tusk mówił na początku lipca, zaraz przed wyborami w Elblągu. Dziś rząd zmienił rozporządzenie w tej sprawie.

W Polsce istnieje 14 stref ekonomicznych: kamiennogórska, katowicka, kostrzyńsko-słubicka, krakowska, legnicka, łódzka, mielecka, pomorska, słupska, starachowicka, suwalska, tarnobrzeska, wałbrzyska, warmińsko-mazurska. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, miały funkcjonować do końca 2020 roku.

Na koniec grudnia 2012 r. powierzchnia wszystkich stref przekroczyła 15 tys. ha i były one zlokalizowane w 146 miastach i 210 gminach.

Będzie lepiej

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało we wtorek, że dłuższe funkcjonowanie stref ma szczególne znaczenie dla inwestorów realizujących projekty w sektorach o niskiej stopie zwrotu, np. z branży motoryzacyjnej, którzy w warunkach istnienia stref do 2020 r., nie podjęliby decyzji o ulokowaniu fabryk w Polsce.

"Ocenia się, że przedsięwzięcia realizowane w strefach przyczynią się do utworzenia nowych miejsc pracy i będą korzystnie wpływać na konkurencyjność polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie.

W komunikacie zapewniono także, że zmiany dotyczące stref nie stoją w sprzeczności z zasadami udzielania pomocy publicznej w państwach Unii Europejskiej. "Zasady te są formułowane dla kolejnych

okresów programowania i wprowadzane do przepisów krajowych, regulujących funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych. Zatem przedsiębiorcy, którzy otrzymają zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej po 1 stycznia 2014 r. będą podlegać nowym zasadom" - poinformował CIR.

Rozporządzenia wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zapowiedzi

Przedłużenie do 2026 r. działania specjalnych stref ekonomicznych zapowiedział na początku lipca, zaraz przed wyborami na prezydenta Elbląga premier Donald Tusk.

Pod koniec 2012 r. inwestorzy działający w specjalnych strefach ekonomicznych zatrudniali ok. 247,5 tys. osób. W 2012 r. najwięcej miejsc pracy przybyło w strefie mieleckiej, słupskiej i krakowskiej. Zatrudnienie spadło natomiast w strefie pomorskiej, suwalskiej i starachowickiej. W tym czasie najwięcej osób zatrudniały strefy: katowicka, wałbrzyska, tarnobrzeska i łódzka.

Ponad 74 proc. zainwestowanego kapitału w strefach pochodziło z Polski, Niemiec, USA, Holandii, Włoch i Japonii. Najwięcej zainwestowały firmy z branży motoryzacyjnej.

Pod koniec ub. roku przedsiębiorcy mieli 1545 ważnych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w strefach. W 2012 roku wydano ich 167, czyli o 11,2 proc. mniej niż w 2011 r. Najwięcej w strefie katowickiej, wałbrzyskiej i łódzkiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane