• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Strefa mroku wciąż ciągnie się za USA?

Strefa mroku wciąż ciągnie się za USA?
Foto: sxc.hu Foto: Nad gospodarką amerykańską wciąż ciemno

- Wzrost gospodarki Stanów Zjednoczonych w nadchodzącym dziesięcioleciu i po wyjściu z obecnej recesji będzie anemiczny - przewidują amerykańscy ekonomiści. Jeszcze większym pesymistą jest noblista Paul Krugman, który prawdopodobieństwo tego, iż gospodarka USA znajdzie się znów w recesji w drugim półroczu, szacuje na 30-40 proc.

Eksperci zebrani na dorocznym posiedzeniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Ekonomicznego w Atlancie przewidywali na ogół średni wzrost o niecałe 2 proc. rocznie w najbliższych 10 latach. Na przeszkodzie szybszej ekspansji - jaka w przeszłości zwykle następowała po recesji - stoją ich zdaniem takie czynniki jak ogromne zadłużenie konsumentów, którzy są teraz raczej skłonni oszczędzać, a nie wydawać.

Zwracano też uwagę na utrzymujące się uzależnienie niektórych największych banków od pomocy federalnej - funduszy z banku centralnego i Ministerstwa Skarbu.

Zaleczone, ale nie wyleczone

Według profesora ekonomii Uniwersytetu Princeton i laureata Nagrody Nobla Paula Krugmana, który także brał udział w spotkaniu w Atlancie, sytuacja może być jeszcze gorsza, bo drugie dno recesji jest scenariuszem bardzo realnym.

- To nie jest mało realne, to wydarzenie o 30-40 procentowym prawdopodobieństwie – powiedział Krugman. – Szansa, że wzrost będzie spowalniał tak, iż bezrobocie znów zacznie rosnąć jest większa niż 50 proc. – dodał.

Ekonomista spodziewa się iż plan zakończenia w marcu zakupów przez Fed papierów opartych na kredytach hipotecznych spowoduje wzrost oprocentowania tych kredytów, a co za tym idzie, spadek sprzedaży i cen domów.
- Stymulacja gospodarki w obecnej postaci zaczyna słabnąć i przyniesie to negatywne efekty około połowy roku – mówił noblista.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane