• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Strefa euro rośnie powolutku

Strefa euro rośnie powolutku
Foto: TVN24 Foto: PKB w państwach strefy euro wzrósł o 1,9 proc. licząc rok do roku

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w III kwartale 2010 roku o 0,4 proc. licząc kwartał do kwartału, po wzroście w II kwartale o 1,0 proc. - poinformował w czwartek urząd statystyczny Eurostat. Polski PKB wzrośnie w tym roku o 3,4-3,6 proc. dzięki temu, że niemiecka gospodarka ma się lepiej - mówi szef doradców premiera Michał Boni.

Wzrost PKB w strefie euro był zgodny z oczekiwaniami analityków. Liczony rok do roku wzrósł w III kwartale o 1,9 proc. po wzroście w II kwartale o 2,0 proc.

W II kwartale polski PKB wzrósł o 4,2 proc. i było to znacznie powyżej oczekiwań ekonomistów.

Urośniemy jeszcze szybciej

- Po danych o PKB za III kwartał, zaskakująco dobrych, które niewątpliwie wszystkich ucieszyły, wydaje się, że w całym roku 2010 osiągniemy wzrost PKB na poziomie 3,4-3,6 proc - powiedział minister Boni.

- Niewiadomą i ryzykiem jest to, co będzie się działo w Europie. Na szczęście kluczowa dla nas gospodarka Niemiec ma się coraz lepiej - dodał.

Boni uważa, że obecna silna zmienność wartości złotego do innych walut może zatrzymać się dopiero, kiedy ustabilizuje się sytuacja w peryferyjnych państwach strefy euro.

- Dla uspokojenia wahań złotego kluczowa może być kondycja Hiszpanii i to, czy uda się zażegnać te niepokoje - powiedział.

Słowacja na topie

Jedną z najlepiej radzących sobie w strefie euro jest jej najmłodsza gospodarka - słowacka - która urosła w trzecim kwartale rok do roku o 3,8 procent. Wzrost był nieco wyższy niż podawano wcześniej - ale wolniejszy niż w II kwartale.

Jednak Słowacja także zmaga się z wysokim deficytem sektora finansów publicznych. W tym roku ma on wynieść 7,8 procent PKB. W przyszłym roku rząd Ivety Radicowej planuje obniżyć go do 4,9 procent PKB - ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraził ostatnio wątpliwości, czy Bratysławie uda się zrealizować ten cel. Rząd Słowacji planuje obniżyć płace w sektorze publicznym i wydatki rządu, a także czasowo podnieść VAT i akcyzę.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane