• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Strefa buforowa w nowych granicach. "Decyzja w przyszłym tygodniu"

Strefa buforowa w nowych granicach. "Decyzja w przyszłym tygodniu"
Foto: sxc.hu Foto: Potrzebne będą tylko świadectwa zdrowia przy przewożeniu trzody

W następnym tygodniu zmienią się granice strefy buforowej, utworzonej w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). Pojawi się za to dodatkowa strefa, w której jednak nie będą obowiązywały restrykcje - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodatkowo Chiny deklarują gotowość do rozmów na temat ponownego otwarcia rynku chińskiego dla polskiej wieprzowiny.

W Polsce strefa buforowa została wyznaczona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy.

Obecnie w strefie buforowej znajdują się cztery powiaty woj. podlaskiego i powiat łosicki z woj. mazowieckiego oraz powiat bialski i powiat włodawski w woj. lubelskim.

Po zmianie, o której mówi minister Sawicki, będą dwie strefy: z ograniczeniami i buforowa (bioasekuracji). W tej ostatniej nie będą obowiązywały ani restrykcje dla zakładów mięsnych, ani dla rolników. Potrzebne będą tylko świadectwa zdrowia przy przewożeniu trzody, a stada świń będą monitorowane. Jej obszar zostanie rozszerzony w stosunku do obecnej strefy buforowej.

Strefa z ograniczeniami będzie obowiązywać tylko w woj. podlaskim. Znajdzie się w niej część gmin z czterech powiatów Podlaskiego. - Decyzja w tej sprawie zostanie opublikowana w czwartek albo w piątek w przyszłym tygodniu i wtedy zacznie obowiązywać - zapowiedział Sawicki.

Minister powalczy o pieniądze

W przyszłym tygodniu resort rolnictwa chce złożyć do KE projekt działań bioasekruacyjnych. Chodzi o uzyskanie środków na zabezpieczenie gospodarstw przed ewentualną inwazją wirusa z zewnątrz.

Minister podkreślił, że poza dwoma stwierdzonymi przypadkami ASF u dzików, nie wykryto wirusa u innych zwierząt, a Instytut Weterynarii w Puławach wykonał ponad 4 tys. badań.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, Komisja Europejska orzekła, że mięso z obecnej strefy buforowej jest bezpieczne i nie musi być znakowane. Może być ono sprzedawane na rynku krajowym i europejskim, jak również do krajów pozaunijnych, jeżeli te rynki "dla nas się otworzą".

Sawicki poinformował, że przedstawiciele Chin deklarują gotowość, by w przyszłym tygodniu przystąpić do rozmów na temat ponownego otwarcia rynku chińskiego dla polskiej wieprzowiny. Chiny wstrzymały import wieprzowiny z Polski po wykryciu ASF. Były jednym z większych odbiorców polskiego mięsa wieprzowego. W 2013 r. Polska wyeksportowała tam blisko 52 tys. ton tego mięsa (tj. około 12 proc. całego eksportu wieprzowiny).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane