• rozwiń
  • WIG20 2239.91 +0.20%
  • WIG30 2536.29 +0.17%
  • WIG 58892.59 +0.13%
  • sWIG80 11606.00 +0.29%
  • mWIG40 3751.15 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:42

Dostosuj

Strażak, profesor, robotnik. To lista prestiżowych zawodów

Strażak, profesor, robotnik. To lista prestiżowych zawodów Odtwórz: Strażak, profesor, robotnik. To lista prestiżowych zawodów
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ponad 80 proc. badanych twierdziło, że darzy te zawody dużym poważaniem | Video: Strażak, profesor, robotnik. To lista prestiżowych zawodów

W 2013 roku największym zaufaniem społecznym cieszył się zawód strażaka, profesora uniwersytetu i robotnika wykwalifikowanego - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, o których informuje serwis Rynek Pracy. Ponad 80 proc. badanych twierdziło, że darzy te zawody dużym poważaniem.

W pierwszej dziesiątce najbardziej prestiżowych zawodów znaleźli się także: górnik, pielęgniarka, inżynier pracujący w fabryce, nauczyciel, lekarz, rolnik oraz oficer zawodowy w randze kapitana.

Na czele i na końcu

Z kolei najmniejszym prestiżem zawodowym cieszą się profesje związane z polityką i sprawowaniem władzy.

Najgorzej oceniony został działacz partii politycznej - jedynie 20 proc. badanych stwierdziło, iż zasługuje on na duże poważanie. Na kolejnych miejscach znalazły się takie zawody jak poseł na Sejm, radny gminny i makler giełdowy (odpowiednio 32, 33 i 36 proc. badanych uważa, że zasługują na duży szacunek).

Jak podkreśla Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy z Sedlak & Sedlak, "od zawsze wysoko w hierarchii prestiżu sytuowali się przedstawiciele zawodów inteligenckich, wymagających długotrwałej edukacji, takich jak: profesor, nauczyciel, lekarz".

- W ostatnich latach nastąpiły wyraźne zmiany - zawody oparte na pracy fizycznej zyskały na poważaniu. Wynikać to może z faktu, iż Polacy coraz bardziej cenią profesje dające konkretne kwalifikacje - dodaje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane