• rozwiń

Strauss-Kahn faworytem Sarkozyego na szefa MFW

Strauss-Kahn faworytem Sarkozyego na szefa MFW
Foto: PAP Foto: Nicolas Sarkozy stawia na Dominiqua Straussa-Kahna

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy jednoznacznie poparł na stanowisko nowego dyrektora generalnego MFW Dominique'a Straussa-Kahna, byłego ministra finansów i członka opozycyjnej Partii Socjalistycznej.

W wywiadzie, udzielonym w niedzielnym "Le Journal du Dimanche", Sarkozy powiedział, że wysunął już kandydaturę Straussa-Kahna w rozmowach z prezydentem USA, a także przywódcami Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Zdaniem francuskiego prezydenta, Strauss-Kahn jest "najlepszym kandydatem na to stanowisko".

Sugestia Sarkozy'ego zyskała już wstępne poparcie Niemiec. Rzecznik resortu finansów tego kraju Torsten Albig deklarował w Berlinie, że "Niemcy chcą dobrego europejskiego kandydata" i że taką osobą jest Strauss-Kahn. Albig zastrzegł jednak, że rząd niemiecki przedyskutuje jeszcze sprawę, zanim oficjalnie poprze tę kandydaturę.

Obecny szef MFW Rodrigo Rato nieoczekiwanie zapowiedział w zeszłym tygodniu ustąpienie w październiku z przyczyn "ściśle osobistych", na dwa lata przed wygaśnięciem swego mandatu.

Według niepisanej reguły, Europa obsadza stanowisko dyrektora generalnego MFW, a Stany Zjednoczone - szefa Banku Światowego. Sprawa następstwa po Rato będzie omawiana w poniedziałek na posiedzeniu ministrów finansów krajów strefy euro w Brukseli, w którym wyjątkowo weźmie udział Sarkozy. W najbliższych dniach w Waszyngtonie sprawa będzie również przedmiotem dyskusji na posiedzeniu zarządu MFW.

Kilka dni temu Lajos Bokros, węgierski ekonomista, mówił w wywiadzie dla "Financial Times", że następny dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego powinien pochodzić z jednego z krajów "Nowej Europy". Jego typami byli polscy ekonomiści: były prezes NBP Leszek Balcerowicz i były premier Marek Belka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane