• rozwiń

Straty na opcjach wyniosły 9 mld zł

Straty na opcjach wyniosły 
9 mld zł
Foto: TVN24 Foto: KNF na nowo podliczyła straty na opcjach

Straty spółek z tytułu zaangażowania w opcje walutowe wycenione na 13 lutego wyniosły ok. 9 mld zł. - poinformowała w środę Komisja Nadzoru Finansowego. Wcześniej KNF wyceniał straty z opcji na 15 mld zł.

Natomiast Stowarzyszenie na rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw szacowało, że firmy na opcjach mogły stracić nawet 200 mld zł. W odpowiedzi na te doniesienia KNF prostował, że ujemna wycena opcji nie przekracza 15 mld zł. Dziś jest mowa o 9 mld zł. Może okazać się jednak jeszcze mniejsza, bo 13 lutego jedno euro kosztowało 4,64 zł, a dziś nie przekracza 4,59 zł.

Co dziesiąty prezes był hazardzistą

Według danych KNF do dziewięciu mld strat na opcjach dochodzi jednak siedem mld zł z tytułu forwardów i dwa mld zł ze swapów (m.in. CIRS-ów).

Według Komisji, 80-85 proc. przedsiębiorstw, które zawarły transakcje na instrumentach pochodnych, nie powinno ponieść z tego tytułu strat, bo zawierało transakcje tylko dla zabezpieczenia przychodów z eksportu. Firmy, które towar sprzedały za granicą mają więc walutę na rozliczenie się z bankiem.

- Z danych banków wynika, że dla zdecydowanej większości klientów (ok. 80 proc.) instrumenty pochodne stanowią zabezpieczenie realnych przychodów w walucie obcej (I grupa). Około 10-15 proc. stanowi liczba przedsiębiorstw, które muszą się liczyć ze zmniejszonymi wpływami walutowymi z eksportu (II grupa). Pozostała część, od 5 proc. do 10 proc. (III grupa), to spółki, które zawarły transakcje o charakterze spekulacyjnym i transakcje pochodne w kilku bankach - czytamy w komunikacie.

Wszyscy szukają rozwiązania

Rozwiązanie problemu opcji, uważanych przez jednych za przejaw pazerności firm, a innych - banków, stanowi gorący temat ostatnich tygodni.

W rozwiązanie konfliktu między bankami i spółkami angażują się m.in. KNF, ale także rząd. Ten ostatni liczy, że pomóc może ustawa o pozwach zbiorowych, której projekt został przyjęty we wtorek. Miałaby ona przyczynić się do wyjaśnienia, kiedy strata była przyczyną spekulacji firmy, a kiedy zatajeniem ryzyka przez bank.

Komisja Nadzoru Finansowego z kolei utworzyła centrum mediacyjne w sporach związanych w umowami opcyjnymi.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane