• rozwiń

"Straty banków pochłoną cztery biliony dolarów"

"Straty banków pochłoną cztery biliony dolarów"
Foto: TVN24 Foto: Bilans kryzysu wg MFW

Światowy kryzys finansowy będzie kosztować ponad 4 biliony dolarów - podał w przedstawionym we wtorek raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Szacunki obejmują okres od początków kryzysu latem 2007 roku do 2010 roku.

Sumę tę Fundusz uzyskał dodając dotychczasowe i szacowane straty spowodowane deprecjacją amerykańskich (2,71 bln dol.), europejskich (1,19 bln) i japońskich (149 mld) aktywów finansowych. Koszty te poniosą wszystkie instytucje finansowe między innymi z powodu spadku wartości aktywów, które stanowią gwarancję ich kredytów. Jeszcze rok temu Fundusz szacował te straty na jeden bilion dolarów.

"Odzyskać zaufanie, ruszyć z kredytami"

- Światowy system finansowy przechodzi bardzo ostrą próbę, gdyż kryzys objął gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i banki zarówno w państwach zaawansowanych, jak i gospodarkach wschodzących - podkreśla MFW. Ekonomiści Funduszu piszą też, że "słabość kredytowa może się znacznie zaostrzyć, zwłaszcza w przypadku banków europejskich, między innymi na skutek ich zaangażowania w Europie Środkowo-Wschodniej".

Zwracając uwagę na "pierwsze oznaki stabilizacji" światowego systemu finansowego, Fundusz apeluje o "inne energiczne i skuteczne środki oraz o ściślejszą współpracę międzynarodową w celu podtrzymania tego procesu naprawczego, przywrócenia zaufania mieszkańców do instytucji finansowych i znormalizowania rynków". Te, które dotychczas wprowadziły poszczególne państwa, MFW uznaje za niezbyt jasne i spójne.

mkg//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane