• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Strategiczny ropociąg wyleciał w powietrze

Eksplozja na tureckim odcinku rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC). Wstrzymany został transport ropy, którą odbierają kraje Europy Zachodniej. BTC ma ogromne znaczenie strategiczne, jest jedynym rurociągiem łączącym Zachód z zasobami kaspijskiej ropy, niezależnym od Rosji.

Akcja ratownicza i powstrzymywanie ognia potrwa co najmniej kilka godzin. Z powodu eksplozji wstrzymane zostały dostawy z Azerbejdżanu do Turcji. Przyczyna eksplozji nie jest jeszcze znana. Lokalne źródła wykluczają sabotaż.

Strategiczna rura

Rurociąg ma długość 1800 km - łączy azerskie pola naftowe na Morzu Kaspijskim z tureckim terminalem nad Morzem Śródziemnym i biegnie przez Gruzję. Dostarcza ropę do Europy Zachodniej z pominięciem Rosji i Iranu.

Nie ma powodu do alarmu?

Rzeczniczka BP Azerbaijan, firmy, która zarządza azerskim odcinkiem rurociągu i azerskimi polami roponośnymi, twierdzi, że zasoby ropy zostaną uzupełnione w ciągu kilku godzin. Wydobycie ropy z Azerbejdżanie przebiega bez zakłóceń.

Trzy rurociągi

Przez rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan przez Gruzję do Turcji dostarczanych jest dziennie 1,2 mln baryłek ropy. Azerski surowiec płynie do Europy za pośrednictwem jeszcze dwóch innych rurociągów biegnących do czarnomorskich portów Noworosyjsk i Supsa. Stamtąd ropa jest transportowana tankowcami.

lad//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane