• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

"Strateg" - dokument o Zbigniewie Brzezińskim w TVN24 Biznes i Świat

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Widzowie TVN24 Biznes i Świat mogą obejrzeć film dokumentalny Katarzyny Kolendy-Zaleskiej "Strateg". To portret Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego. O polityku opowiadają m.in. nobliści oraz b. prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych.

Emisje filmu dokumentalnego "Strateg" na antenie telewizji TVN24 Biznes i Świat w niedzielę o godz. 22.00.

SPRAWDŹ, GDZIE OGLĄDAĆ TVN24 BIZNES i ŚWIAT

Urodzony w Warszawie Zbigniew Brzeziński dopiero pod koniec lat. 50 uzyskał amerykańskie obywatelstwo. Przez wiele lat był wykładowcą na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda. Jego książki, takie jak "Totalitarna dyktatura i samowładztwo" czy "Blok sowiecki: Jedność i konflikt" otworzyły mu drogę do Białego Domu, gdzie był był doradcą numer jeden. To za jego namową Polska znalazła się w planach pierwszej zagranicznej podróży Jimmy'ego Cartera.

Prof. Brzeziński odegrał czołową rolę w staraniach USA na rzecz demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej, w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności i w doprowadzeniu do porażki wojsk sowieckich w Afganistanie, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR.

Autor przełomowych koncepcji

Film Kolendy-Zaleskiej mówi m.in. o negocjacjach pokojowych egipsko-izraelskich w Camp David, zimnej wojnie, dramatycznej próbie odbicia amerykańskich zakładników w Teheranie, o "Solidarności" i wyborze Papieża Jana Pawła II.

- Zbigniew Brzeziński jest autorem przełomowych koncepcji w polityce Stanów Zjednoczonych - mówi Maciej Wierzyński z programu "Horyzont" w TVN24 Biznes i Świat.

Nowe fakty

Dokument zawiera m.in. rozmowy z żoną, córką i synami profesora, którzy do tej pory nigdy na jego temat nie wypowiadali się publicznie. Ujawnia wiele niepublikowanych dotąd dokumentów, w tym akta  Służby Bezpieczeństwa PRL, która latami inwigilowała Brzezińskiego.

Jednak główna oś filmu jest oparta na obszernym wywiadzie ze Zbigniewem Brzezińskim, na rozmowach z jego współpracownikami, z wybitnymi postaciami światowej polityki.

Kolenda-Zaleska przyznaje, że bohater jej filmu to wspaniały, ciepły człowiek. - A najtrudniejsze było przekonanie go do opowiedzenia o sobie - mówi. - Profesor był początkowo bardzo nieufny. Jednak stopniowo jakoś zyskiwałam sobie jego zaufanie. Potem to już poszło - dodaje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane