• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

"Strajkuje sól tej kopalni"

"Strajkuje sól tej kopalni"
Foto: TVN24 Foto: W "Budryku" sytuacja coraz poważniejsza

- Kto ma ochotę, może wejść i pracować. To władze kopalni zebrały innych pracowników, głównie administracyjnych, żeby pokazać w mediach, jak jeden górnik bije się z drugim - twierdzi Wiesław Wójtowicz z komitetu strajkowego w kopalni "Budryk". Dodaje, że jeśli czwartkowe rozmowy nie przyniosą rezultatu, to górnicy nie wznowią z głodówki.

Po raz kolejny pod bramą kopalni "Budryk" zebrali się górnicy, którzy chcieliby wrócić do pracy. Jednak znów nie zostali wpuszczeni przez strajkujących już 45. dzień kolegów.

Wiesław Wójtowicz - jeden ze strajkowych liderów - mówi jednak, że to nieprawda, bo każdy może wejść i pracować. - Mówiliśmy porannej zmianie, że może wejść i pracować. Ale nikt nie skorzystał. Wczoraj władze komitetu strajkowego zdecydowały, żeby nie wpuszczać nikogo. Władze kopalni zrobiły pokazówkę i zebrała pod bramą głównie pracowników administracji. Bo górnicy, produkcja - sól tej kopalni strajkuje - przekonuje Wójtowicz.
- Ciekawe było to zaproszenie protestujących, którzy mieli przy sobie style od kilofów, pojemniki z fekaliami i wielu z nich było zamaskowanych, aby nikt ich nie rozpoznał - mówi z kolei rzecznik kopalni Mirosław Kwiatkowski.

W środę rano przed bramą "Budryka" doszło do przepychanek między próbującymi wejść na teren kopalni pracownikami a okupującymi ją protestującymi górnikami. Według relacji reportera TVN24 w czwartek w okolicy kopalni zgromadzone zostały gotowe do ewentualnej interwencji oddziały policji.

Negocjacje - kolejne podejście

O godzinie 13.00 w siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej mają się odbyć kolejne rozmowy dotyczące płac w kopalni Budryk. Według Wójtowicza, jeśli nie przyniosą one rezultatu, to górnicy najprawdopodobniej zrezygnują z głodówki i będą prowadzić jedynie strajk okupacyjny kopalni.

- Zarząd nic sobie nie robi z tego, że głodujących wynoszą na noszach. Dlatego stwierdziliśmy, że nie warto narażać zdrowia i staraliśmy się przekonać o tym głodujących - mówi przedstawiciel komitetu strajkowego.

Bez konkretnych ustaleń skończyło się środowe spotkanie komitetu strajkowego z przewodniczącą rady nadzorczej JSW Teresą Korycińską.

Górnicy domagają się zrównania płac z resztą kopalni JSW do końca przyszłego roku, a nie do 2011 jak proponuje spółka. Na razie chcą zarabiać tyle ile zarabiają najmniej opłacane grupy zawodowe w kopalniach należących do niej. Tymczasem po środowych porannych przepychankach strajkujących z tymi, którzy chcieli podjąć pracę w kopalni, JSW zapowiada złożenie zawiadomienie do prokuratury.

Głodówkę nadal prowadzi pod ziemią 29 osób, na powierzchni 5. Kilkuset górników okupuje zakład.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane