• rozwiń

Strajkowali energetycy z Energi

Strajkowali energetycy z Energi
Foto: TVN24 Foto: Energa ma 16-procentowy udział w polskim rynku energii elektrycznej

Przez osiem godzin w Grupie Energa strajkowała w poniedziałek załoga, która domaga się m.in. podwyżki pensji w wysokości 10 proc. Podawane są sprzeczne dane co do skali protestu.

zeczniczka prasowa Grupy Energia Beata Ostrowska poinformowała, że udział w strajku wzięło 27 proc. z 12,5 tys. pracowników grupy, a protest objął 10 z 46 spółek holdingu, zaś w spółce odpowiedzialnej za obsługę klienta protestowało niespełna 10 procent pracowników.

Kto strajkował, a kto nie

Przedstawiciel Solidarności Roman Rutkowski z komitetu protestacyjnego powiedział natomiast PAP, że w strajku uczestniczyło ok. 75-80 proc. załogi.

W czasie strajku pracownicy nie wykonywali m.in. bieżących prac związanych z obsługą klienta i planowych remontów.

Ostrowska zapewniła, że akcja protestacyjna w Grupie Energa przebiegła spokojnie i bez zakłóceń: energia była dostarczana, awarie usuwane, a klienci obsługiwani. Na czas strajku firma uruchomiła 45 dodatkowych punktów obsługi.

Związki zawodowe są w sporze zbiorowym z kierownictwem Grupy Energa od prawie roku. Jego przedmiotem jest 10 postulatów związkowców dotyczących m.in. podwyżki pensji w wysokości 10 proc., uzgadniania przez zarząd z pracownikami planów restrukturyzacji spółki oraz uznania praw pracowniczych zawartych w umowie społecznej.

Strajk będzie zaostrzony?

- Władze Grupy Energa są zwolennikami kontynuacji rozmów. Nadal oczekują na propozycje zakończenia sporu i wyrażają gotowość spotkania w pierwszym możliwym terminie - poinformowała rzeczniczka firmy.

Rutkowski wyjaśnił, że we wtorek na spotkaniu związków zawodowych ma zapaść decyzja o formie zaostrzenia strajku. Niewykluczone, że strajk, do którego dojdzie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, będzie wydłużony do 16 lub 24 godzin.

W skład Grupy Energa SA wchodzi 45 spółek zatrudniających 12,5 tys. osób. Firmy koncentrują swoją działalność na wytwarzaniu, dystrybucji i obrocie energią elektryczną, a także na obsłudze jej odbiorców. Energa dostarcza prąd do 7,3 mln odbiorców na północy i w centrum kraju. Ma ok. 16-proc. udział w rynku sprzedaży. W Grupie działa pięć związków zawodowych zrzeszających ponad połowę zatrudnionych

//sk/k ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane