• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Strajk transportowców w Szanghaju

Strajk transportowców w Szanghaju
Foto: wikipedia.org Foto: Szanghaj to najwiekszy port kontenerowy na świecie

Protest kierowców ciężarówek zaczyna się odbijać na przeładunkach największego na świecie portu kontenerowego w chińskim Szanghaju. Strajk mimo silnej obecności policji trwa już trzeci dzień, kierowcy protestują przeciwko znacznemu wzrostowi cen konsumpcyjnych i wysokim kosztom paliwa.

Jak relacjonuje agencja Reutera, tłum liczący ok. 600 ludzi kłębi się pod biurem jednej z firm logistycznych w okolicy Baoshan, leżącego na północy miasta jednego z portów Szanghaju. Niektórzy rzucali kamieniami w samochody, których kierowcy nie dołączyli do strajku.

Strajkujący to większości niezależni transportowcy, którzy wykonują przewóz towarów do i z portu, przerwali pracę w środę. Domagają się od władz spowodowania obniżki cen paliwa, sprzeciwiają się też wysokim opłatom pobieranym przez firmy logistyczne.

Tłum protestujących nieco się zmniejszył po interwencji 50-osobowego oddziału policji. Co najmniej dwie osoby zostały zatrzymane, a policjanci przez megafon ogłosili, że w poniedziałek władze mają podjąć rozmowy z przedstawicielami protestujących kierowców.

Jednak dwóch kierowców ciężarówek, z którymi rozmawiał dziennikarz Reutera, zadeklarowało, że protest będzie kontynuowany. - Kontynuujemy nasz strajk. Nie było żadnej reakcji ze strony rządu ani nikogo innego - powiedział 38-letni kierowca ciężarówki o imieniu Liu.

Władze miasta zaprzeczyły, by cokolwiek wiedziały o strajku kierowców. Z kolei przedstawiciel władz portowych (Shanghai International Port (Group) Co.), że działania kierowców nic nie wpływają na przeładunki. Jednak jeden z dyrektorów przyznał, że protest zaczyna mieć znaczenie dla portowych operacji.

- Strajk opóźnia eksport i wiele statków nie może zostać wypełnionych przed wypłynięciem - asystent dyrektora generalnego w China Star Distribution Center (Shanghai) Co.m Wei Yujun. Według jego słów statki o pojemności 5 tysięcy kontenerów obecnie mogą wypływać z Szanghaji jedynie z tysiącem lub dwoma tysiącami kontenerów. W szczególności może to ograniczać transport towarów włókienniczych i maszyn.

Chiński rząd dąży do ograniczenia wzrostu inflacji, która w marcu osiągnęła 5,4 procent. Władze obawiają się, że rosnące ceny paliwa i żywności mogą wywołać protesty, podobne do tych, które wstrząsnęły Bliskim Wschodem.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane