• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Strajk na niebie

Podróżowanie samolotem może znów okazać się problemem. Tym razem nie z powodu islandzkiego wulkanu, a strajku. O północy rozpoczął się protest personelu pokładowego linii lotniczych British Airways.

Nie udało się wznowić w niedzielę rozmów związków zawodowych i kierownictwa brytyjskich linii lotniczych.

Tym razem związki zawodowe zapowiedziały serię pięciodniowych strajków w trzech rzutach z krótszymi przerwami między nimi. Obecny strajk zaplanowany jest do piątku. Dalsze pięciodniowe strajki zapowiedziano na 30 maja i 5 czerwca.

Walka o przetrwanie

Szef British Airways Willie Walsh przekonuje, że przewoźnik walczy o przetrwanie. Jego strata w ostatnim roku obrachunkowym wyniosła 531 mln funtów i była najwyższa od 1986 r. Od związkowców Unite i Bassa oczekuje zgody na nową organizację pracy, zmianę siatki płac, politykę awansów i obciążenie obowiązkami.

Dla Walsha, decyzja przystąpienia do strajku jest zaskakująca, ponieważ w sobotę uzgodniono, że obie strony spotkają się na rozmowach w niedzielę w południe. Związkowcy na rozmowy jednak nie przyszli.

Targi związkowców

Współprzewodniczący związku zawodowego Unite Tony Woodley wystąpił z ofertą odwołania strajku, jeśli BA przywróci przywileje pracownicze dla strajkujących. Związkowcy mają na myśli prawo do ulgowych przelotów, które kierownictwo odebrało strajkującym w marcu.

Rzecznik linii stwierdził w oświadczeniu, iż jest rozczarowany tym, że Unite negocjuje za pośrednictwem prasy, zamiast pod szyldem arbitrażu pracowniczego - Acas. Według rzecznika ustępstwa, o których mówi Woodley, są jednym z elementów ogólnego porozumienia.

Mimo wszystko

BA zapowiada, iż pomimo strajku obsłuży 60 proc. lotów na dalekich trasach i 50 proc. lotów na trasach europejskich z lotniska Heathrow. Dwa pozostałe lotniska Gatwick i City mają funkcjonować normalnie.

Brytyjskie linie chcą wyczarterować osiem maszyn wraz z załogą od konkurencyjnych linii.

kj//dkj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane