• rozwiń

Temat: Francja

Strajk kolejarzy we Francji. Nie chcą finansowania kolei "na ich grzbiecie"

Francuscy kolejarze protestują już drugi dzień Odtwórz: Francuscy kolejarze protestują już drugi dzień
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Kolejny dzień strajków na kolei we Francji powoduje duże utrudnienia | Video: Francuscy kolejarze protestują już drugi dzień

Francuskie związki zawodowe kolejarzy, zaostrzyły stanowisko w nadziei na zmiany w projekcie ustawy o reformie kolei. Sekretarz generalny związku kolejarzy CGT, Gilbert Garrel, warunkuje zaprzestanie strajku od zmian w projekcie ustawy.

Sytuacja na kolei, po dość poważnych zakłóceniach w środę, uległa dzisiaj rano według dyrekcji kolei SNCF "poprawie". Na trasach północnych kursował co drugi pociąg TGV. Natomiast w obrębie Ile-de-France, przez które przejeżdżają dziennie 3 mln pasażerów, strajk dawał się we znaki, ponieważ średnio na trzy pociągi kursował tylko jeden.Reforma, mająca na celu ustabilizowanie długu sektora kolejowego (44 mld euro) i przygotowanie go w pełni na konkurencję, planuje restrukturyzację SNCF i RFF (Reseau Ferre de France).

Projekt nie rozwiąże problemów francuskiej kolei

Zdaniem związkowców projekt nie rozwiąże problemu zadłużenia i nie idzie wystarczająco daleko, jeśli chodzi o zjednoczenie obu spółek wydzielonych w 1997 roku. Według projektu pozostaną one dwoma odrębnymi podmiotami, a związki chcą zjednoczonego przedsiębiorstwa.

Związki uważają również, że przyszłe finansowanie kolei będzie odbywało się "na grzbietach kolejarzy" - na drodze wzrostu wydajności i utraty miejsc pracy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane