• rozwiń
  • WIG20 2178.54 -0.73%
  • WIG30 2471.88 -0.73%
  • WIG 57495.07 -0.92%
  • sWIG80 11609.25 -0.16%
  • mWIG40 3706.81 -1.14%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:59

Dostosuj

"Strajk jest legalny". Niemieccy maszyniści wciąż protestują

"Strajk jest legalny". Niemieccy maszyniści wciąż protestują
Foto: PAP Foto: Strajk nie jest sprzeczny z niemieckim prawem

Niemiecki sąd pracy odrzucił w czwartek wniosek kolei Deutsche Bahn (DB) w sprawie przerwania ogólnokrajowego strajku maszynistów. Protest, który rozpoczął się w środę i objął maszynistów pociągów towarowych i pasażerskich, zorganizował związek zawodowy GDL.

Sędzia Ursula Schmidt oświadczyła, że strajk nie jest sprzeczny z niemieckim prawem, a jego skala nie jest nieproporcjonalna.

Utrudnienia dla 5,5 mln Niemców

- Strajki wywołują znaczne straty i skutki. Ale o to w nich chodzi - powiedziała sędzia dziennikarzom po sześciogodzinnej dyskusji.

Decyzja oznacza, że akcja strajkowa może potrwać do poniedziałku nad ranem. Koleją każdego dnia podróżuje ok. 5,5 mln Niemców.

To już szósty protest w obecnym sporze płacowym i najdłuższy od założenia państwowego przedsiębiorstwa Deutsche Bahn w 1994 roku.

Maszyniści chcą podwyżki

Media odnotowują, że kanclerz Angela Merkel, która rzadko włącza się w takie spory, zaapelowała w środę do kolejarzy o "poczucie odpowiedzialności" i wezwała do mediacji.

Związek zawodowy maszynistów (GDL) domaga się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny (z 39 do 37). GDL chce także, by pracodawca uznał go za reprezentanta personelu konduktorskiego i gastronomicznego oraz dyspozytorów koordynujących ruch pociągów i obsadzanie ich załogami. GDL reprezentuje około 20 tys. zatrudnionych w przedsiębiorstwie liczącym łącznie niemal 200 tys. pracowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane