• rozwiń
  • WIG20 2193.49 +0.64%
  • WIG30 2486.23 +0.61%
  • WIG 57930.60 +0.54%
  • sWIG80 11585.87 -0.03%
  • mWIG40 3739.11 +0.65%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:18

Dostosuj

Stracili prawo do 1 proc. z naszych PIT-ów

Stracili prawo do 1 proc. z naszych PIT-ów
Foto: TVN24 Foto: Trzeba pokazać, na co wydaje się pieniądze

Niemal 1,6 tys. organizacji charytatywnych nie znajdzie się w wykazie fundacji uprawnionych do otrzymania 1 procenta podatku PIT - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Powód? Organizacje te nie dostarczyły w terminie swoich sprawozdań finansowych.

Według stanu na dzień 7 stycznia br. w wykazie nie znajdzie się 1576 organizacji, z powodu niedostarczenia sprawozdań. Pozostałe spośród 2441, pierwotnie będących poza wykazem, znajdą się na liście ostatecznej - poinformował resort pracy. Zaznaczono, że w dalszym ciągu trwa analiza złożonych odwołań dotyczących wykazu.

Trzeba pokazać, na co wydaje się pieniądze

Organizacje charytatywne muszą przekazać ministrowi pracy sprawozdania finansowe i merytoryczne dotyczące swej działalności od 2004 r. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 22 stycznia 2010 r., w tym roku po raz pierwszy niezłożenie sprawozdania wiąże się z nieumieszczeniem organizacji pożytku publicznego na wykazie uprawnionych od uzyskania 1 proc. podatku.

"Zważywszy na fakt, że powiązanie wypełniania obowiązku sprawozdawczego z możliwością uzyskania 1 proc. podatku obowiązuje od 1 września 2010 r., Ministerstwo w roku bieżącym, w drodze wyjątku, zamieści w wykazie (...) te organizacje, które złożyły sprawozdania nie później niż do dnia 15 grudnia 2010 r." - wyjaśnia MPiPS. Zaznaczono, że 15 grudnia to data, kiedy wykaz powinien być gotowy.

"Tym samym w wykazie nie znajdą się organizacje, które w ogóle nie złożyły sprawozdań ani ich nie opublikowały na stronie internetowej MPiPS" - dodano.

Poczekali trochę dłużej

W grudniu ub. r. resort pracy podał, że ok. jedna czwarta organizacji charytatywnych, czyli ok. 2,5 tys., nie otrzyma w 2011 roku prawa do uzyskiwania 1 proc. podatku. "W wykazie nie znalazły się 2542 podmioty, które nie dochowały obowiązku sprawozdawczego lub znajdują się w stanie likwidacji bądź upadłości. Liczba ta stanowi ok. jedną czwartą wszystkich OPP" - informowano wtedy.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie stanowi, że organizacja charytatywna, która chce skorzystać z 1 proc. podatku, musi przekazać ministrowi pracy sprawozdanie finansowe i merytoryczne. Ma na to 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Ponadto w tym samym terminie organizacja ma obowiązek zamieszczenia sprawozdań na stronie internetowej resortu pracy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane