• rozwiń
  • WIG20 2168.19 -1.20%
  • WIG30 2460.45 -1.19%
  • WIG 57374.21 -1.12%
  • sWIG80 11570.66 -0.49%
  • mWIG40 3712.89 -0.98%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:14

Dostosuj

Straciłeś kartę? Teraz łatwiej ją zastrzec

Straciłeś kartę? Teraz łatwiej ją zastrzec Odtwórz: Straciłeś kartę? Teraz łatwiej ją zastrzec
Foto: Fakty TVN | Video: Fakty TVN Foto: W Polsce aktywnych jest 35 mln kart | Video: Straciłeś kartę? Teraz łatwiej ją zastrzec

W Polsce średnio co 24 sekundy zastrzegana jest jedna karta płatnicza lub kredytowa. Do tej pory, by to zrobić, trzeba było znać konkretny numer telefonu do swojego banku. Teraz powstała wspólna dla wszystkich infolinia. Jak działa? Sprawdził to reporter "Faktów" TVN.

W Polsce aktywnych jest 35 mln kart. Rocznie zastrzeganych jest 1,3 mln. Ale tylko 16 proc. z nich to karty skradzione. Reszta to te, które przepadły z naszej winy.

Jeden numer, wiele banków

Bez względu jednak na to, jak straciliśmy swój środek płatności, można zastrzec kartę pod jednym, wspólnym numerem telefonu dla różnych banków. Po zadzwonieniu na infolinię włącza się automatyczna sekretarka, która pyta o nazwę placówki.

Co ważne, nie trzeba posłużyć się oficjalną nazwą. - System rozpozna o jaką nazwę banku chodzi i przełączy do właściwej infolinii - tłumaczy Dariusz Kozłowski z Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

828 828 828

TELEFONICZNE CENTRUM ZASTRZEGANIA KART

Bezpieczny plastik

System działa od miesiąca, a Związek Banków Polskich i Narodowy Bank Polski namówili do współpracy większość placówek działających w Polsce. Polacy bowiem najwidoczniej polubili płacić kartami, co powoduje, że dużo częściej gubimy właśnie plastik, niż gotówkę.

- Polacy polubili karty, bo są bezpieczne. Jak gubimy portfel z gotówką, to jest to strata bezpowrotna. A jak tracimy portfel, w którym jest karta kredytowa, to w najgorszym przypadku, przy kartach zbliżeniowych, będzie to równowartość 50 euro - mówi Przemysła Barbich ze Związku Banków Polskich.

WIĘCEJ NA STRONIE W FAKTÓW TVN

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane