• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Stracić pracę w Anglii - opłacalne

Stracić pracę w Anglii - opłacalne
Foto: sxc.hu Foto: Coraz więcej Polaków korzysta z brytyjskiego zasiłku

Jeśli zasiłek, to tylko zagraniczny - wiedzą o tym powracający do kraju Polacy, którzy ostatnie miesiące spędzali na saksach w krajach Unii Europejskiej. Zapomogę można brać także z polskiej kasy i jechać do Wielkiej Brytanii albo Irlandii - tyle, że tam za polski zasiłek nie da się wyżyć...

Powracający z zagranicy Polacy, którzy nabyli tam prawo do zasiłku dla bezrobotnych, mogą pobierać go w Polsce. Z kolei osoby, które utraciły pracę w Polsce i decydują się szukać jej za granicą, mogą wystransferować polski zasiłek za granicę.

Prawo to wynika z naszej obecności w Unii Europejskiej. Tak więc, jeśli ktoś pracował w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, stracił tam pracę po czym wrócił do Polski, to zagraniczny zasiłek może pobierać w Polsce po przeliczeniu go na złotówki.

Prawo to oczywiście działa w dwie strony - polskie świadczenie może być wypłacane w kraju, do którego uda się bezrobotny.

Z polskiego nie wyżyjesz...

O ile unijny zasiłek stanowi w Polsce sporą kwotę, to z polskiej zapomogi raczej nie uda się przeżyć w państwach UE.

Polski zasiłek w 2009 roku wynosi 551,80 zł brutto miesięcznie. Dla porównania zasiłek brytyjski dla osoby samotnej, która ma ponad 25 lat, wynosi 60,5 funta tygodniowo czyli 242 funty miesięcznie, czyli ponad 1000 zł. Gdy bezrobotni są małżonkowie, kwota ta wzrasta do 379,80 funtów miesięcznie.

Zasiłek można pobierać za granicą najdłużej trzy miesiące. Jeśli nawet w tym czasie nie znajdzie się pracy, nie można już na niego liczyć. Istotne jest też, że można go transferować tylko raz. Jeżeli więc zasiłek dla bezrobotnych został przyznany Polakowi np. w Wielkiej Brytanii to może on go pobierać tylko tam albo w Polsce.

Poza upływem trzymiesięcznego okresu, utrata prawa do unijnego zasiłku następuje po znalezieniu pracy, założeniu własnej firmy albo podjęciu studiów - fakt ten należy zgłosić w urzędzie pracy, który wypłacał zasiłek. Jeśli były bezrobotny nie poinformuje urzędu, to będzie musiał przygotować się na nie lada wydatek - zwrot dotychczasowych świadczeń.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane