• rozwiń

Stopy znowu w górę

Stopy znowu w górę
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: RPP podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 5,5 proc.. To już druga podwyżka w tym roku. Powód? Ryzyko presji inflacyjnej.

To druga podwyżka stóp procentowych w tym roku. Do tej pory RPP podnosiła stopy w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku, a także w styczniu 2008 r.

Uzasadniając swoją decyzję, RPP podkreśliła, że polska gospodarka wciąż znajduje się w okresie silnego wzrostu. Jednocześnie jednak – jak podkreśla Rada w swoim komunikacie - utrzymuje się niepewność na rynkach światowych, a w konsekwencji także w kraju.

Presja inflacyjna nadal groźna

Rada ocenia, że w najbliższym okresie inflacja utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, a więc poziomu 3,5 proc.

Powodów presji inflacyjnej będzie zdaniem RPP w najbliższych kwartałach kilka. Pierwszy to prawdopodobnie wyższe od potencjalnego tempo wzrostu gospodarczego. „Najnowsze informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymanie się wysokiej dynamiki wynagrodzeń oraz pogarszanie się relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy. Prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej” – czytamy w komunikacie RPP.

Jak zaznacza Rada okres przejściowo podwyższonej inflacji wynika z oczekiwanego wzrostu dynamiki cen kontrolowanych (np. energii, gazu) oraz obejmującego gospodarkę światową wzrostu cen żywności i paliw. „Rodzi to ryzyko utrzymania się oczekiwań inflacyjnych na wysokim poziomie, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy.” Rada ocenia też, że w bieżącym roku można spodziewać się wyższego deficytu budżetowego niż w 2007 r.

Czynniki ograniczające inflację za słabe

Podwyżki o 25 punktów wskazują na spokojny sposób reagowania, bo gdyby było to 50 pkt mogłoby to być interpretowane jako zjawisko nagłe.

Podwyżki o 25 punktów wskazują na spokojny sposób reagowania, bo gdyby było to 50 pkt mogłoby to być interpretowane jako zjawisko nagłe.

Wśród czynników, które mogą wyhamować inflację w średnim okresie, Rada wymienia m.in. utrzymującą się bardzo dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw, wysoką dynamikę inwestycji oraz stabilność kursu złotego. Do ograniczenia presji inflacyjnej może się także przyczynić spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej.

Rada uznała jednak, że siła oddziaływania tych czynników może okazać się niewystarczająca do powrotu inflacji do celu. I podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych NBP o 25 pkt.

Łagodna RPP

- Podwyżki o 25 punktów wskazują na spokojny sposób reagowania, bo gdyby było to 50 pkt mogłoby to być interpretowane jako zjawisko nagłe - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Decyzja o podwyżce stóp już w lutym jest niejednoznacznie oceniana przez analityków. Większość, bo 11 z 19 analityków ankietowanych przez PAP spodziewała się zacieśniania polityki pieniężnej. Jednak już w ankiecie ISB tylko trzech z dziesięciu ankietowanych oczekiwało podwyżki stóp procentowych podczas lutowego posiedzenia RPP. Według pozostałej siódemki, miała ona nastąpić dopiero w marcu.

mwr/bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane