• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Stopy w USA wciąż w tym samym rozmiarze

Stopy w USA wciąż w tym samym rozmiarze
Foto: TVN24 Foto: Fed nie zaskoczył

Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła we wtorek głównej stopy procentowej oraz utrzymała bez zmian program skupu obligacji wart 600 mld dol. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0-0,25 proc.

Marcowy komunikat FOMC prawie nie różni się od tego sprzed miesiąca. Fed zobowiązał się do utrzymania zerowych stóp procentowych w "dłuższym okresie" czasu. Ogłoszony w listopadzie program dodruku 600 mld dolarów (czyli skupu obligacji skarbowych) zostanie zakończony zgodnie z planem do końca czerwca.

Według amerykańskich władz monetarnych działania te mają doprowadzić do wzrostu inflacji, która w opinii członków Komitetu jest obecnie "nieco niższa" od wartości pożądanych. Fed odnotował jednak niedawny wzrost cen ropy naftowej, który wzmocnił presję inflacyjną. FOMC uważa jednak, że jej efekty będą "przejściowe" i jak mantrę powtórzył frazę o "stabilnych oczekiwaniach inflacyjnych" oraz "stłumionych trendach inflacyjnych.

Mocne i słabe punkty

Akapit opisujący stan amerykańskiej gospodarki również nie uległ istotnym modyfikacjom. Szef Fed Ben Bernanke zwraca uwagę na solidniejsze podstawy wzrostu gospodarczego, który w końcu zaczął generować wzrost zatrudnienia. Zdaniem Fed warunki na rynku pracy ulegają "stopniowej poprawie". Rosną także nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw oraz wydatki gospodarstw domowych.

W ocenie kierownictwa Rezerwy Federalnej słabością amerykańskiej gospodarki pozostaje "pogrążony w depresji" sektor mieszkaniowy. Również inwestycje w nieruchomości komercyjne pozostają "słabe".

Początkowa reakcja rynków na komunikat FOMC była dość umiarkowana. Giełdowe indeksy ruszyły w górę, czemu towarzyszyło pogłębienie przeceny ropy naftowej. Kurs dolara wobec euro oraz notowania złoto pozostały bez większych zmian.

W swoim oświadczeniu Fed nie odniósł się bezpośrednio do sytuacji w Japonii. Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych odbędzie się 26-27 kwietnia 2011 r.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane